Genel

Asker Beresi Neden Sağa Yatık Olur?

askeri beresineden saga yatik bere nasil takilir

Asker Beresi Neden Sağa Yatık Olur?

Askeri berenin sağ tarafa doğru yatırılması dinimizde sağ tarafımıza yatırılmamızı simgelediği için dini bir simgedir. Mavi berenin rengi de Osmanlı zamanında akıncılar grubu kıyafetlerinin mavi olmasına göre belirlenmiştir. Berenin arka kısmında enseye doğru sarkan iki adet ip vardır. Bu iki ip kefenimizin iplerini simgeler. Buradan şehadeti başının üzerinde taşıdığı anlamı çıkar.

Subay berelerinin sağ cep kapağının 5 mm üzerine ortalı olacak şekilde takılması gerekir. Astsubayların taktığı berelerin üzerinde astsubay kokardı vardır. Ceketlerinin her iki yakasına da yaka işareti takarlar. Şerit rozetleri olur ve bu rozetler cep kapağının 5 mm ölçüsünde üst kısmına takılır.

askeri bere nasil takilir saga yatik

Ülkemizde komandolar mavi bere kullanır. Ayrıca Birleşmiş Milletler Barış Gücü de mavi bere kullanır. Komandolar ile Jandarma Genel Komutanlığı komando tugayı için atanan personel de mavi bere takar. Siyah renkli bere ülkemizde de kullanılır. Kurmay subay, ordular, paramiliter güçler genel olarak siyah bere takarlar. Türkiye’de Kara Kuvvetlerine bağlı tankçı birlikler, Amerika’daki hava Kuvvetleri siyah bere takar. Ayrıca birçok farklı ülkede de siyah bere kullanılır.

Bordo bereliler ülkemizde oldukça özel bir anlam taşır. Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye hak kazanan kişiler bordo bere takarlar. Subay, astsubay, uzman erbaş, uzman çavuş bu birliğe girebilir. Eğitim ise oldukça zorludur ve üst düzeydir. Birliğe katılmak başarıya bağlıdır.

asker beresi saga yatik neden

Asker Beresi Nasıl Takılır?

Asker beresi ülkemizde sağa doğru yatık şekilde takılır. Ülkemizde yeşil bereliler de vardır. Bu birlikler yurt dışında görevde bulunurlar. 28. Mekanize piyade tugayı isimleridir ve barış gücünü simgelerler. Sloganları yeşil bere düşmez yere, yeşil bere nasip olmaz herkese olarak söylenir.

Genelde bereler eğitimlerde kullanılır fakat günümüzde resmi üniformalar giyilirken de kullanılmaya başlanmıştır. Askeri haki rengi genel renktir fakat topçu birlikleri siyah bere takar. Komandolar ise mavi bere takar. Özel Kuvvetler Komutanlığı birlikleri ise bordo bere takarlar.

asker bereleri siyah yesil bordo mavi komando

Farklı renklerdeki urbam model orijinal askeri bere satın almak istiyorsanız, kafa ölçünüzü bilmenizde fayda var. AskerMarketi.com’dan askeri bere modelleri arasında vereceğiniz siparişteki numara, kafa çevrenizin ölçüsüdür. Mezura ile kafa çevrenizi tam olarak ölçebilirsiniz.

mavi komando asker beresi satin al

 

Jandarmaların beresi de mavidir. Berenin sol yan kısmında askerin alnını kulağını hizalayan bölgeye yerleştirilen kokart vardır. Tank birliğinde iseniz siyah bere takarsınız. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olan özel birliklerin kırmızı renk beresi olur. Askeri polisler de kırmızı bere takarlar.

Bordo bereli ülkemizde oldukça özel anlam taşıdığı için birçok insan bordo bereli olmak ister. Fakat komando olmak için eğitim görenler eğer bordo bereli olmak istiyorsa 6 ay daha komando ihtisas kursu görür. 3 yıl eğitim süresi olur. Paraşüt, balık adam, keskin nişancılık, bomba imha gibi yetenekler kazanırlar. Birçok testten ve sınavdan geçirilirler ve zorlu görevlere hazırlanırlar. Eğitimi geçemezseniz komando olma şansınız olmaz. Tankçıların siyah bere takması da tank içerisinde kullanımının daha kolay olmasındandır. Siyah renk daha az kir göstermesi de önemlidir.

Asker Beresi Neden Sağa Yatık Olur?” ile ilgili yorum;

  1. Hakan ÖNCÜ dedi ki:

    Bütün ülkelerde bereler sağa yatık olur. Bunun dinle imanla ilgisi olsaydı Amerikalıların da, Çinlilerin de Müslüman olduğunu söyleyebilirdik.
    Bereler sağa yatık olur çünki bir timde, bir manga da, veya bir bölükte komutan , komuta edeceği birliğin sağ başında olur. Berenin üzerindeki subay, astsubay, uzman erbaş veya er arması da komutanın solunda yani daha altında olan her askeri personel tarafından ve denetleme, içtima gibi kontrolleri yapan üst rütbeleli komutanların emrindeki askerlerin sağ başında başında bulunan rutbelinin rütbesini görme imkanı verir..

    Bir komutan emrindeki askerlere safta toplan dediğinde, emrindeki askerlerin en büyük rütbelesi, safta toplan emrini veren komutanın tam karşısında, diğerleri de sırasıyla onun solunda toplanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir