Askeri Personel

Astsubay Rütbeleri Kaç Yılda Değişir?

astsubay rutbeleri kac yilda degisir

Astsubay Rütbeleri Kaç Yılda Değişir

Astsubay rütbeleri kaç yılda değişir konusu askeriyede maaşlı olarak çalışmak ve hayatını bu şekilde idame ettirmek isteyen insanlar için merak konusudur. Astsubay olmak için öncelikle meslek yüksek okulu mezunu olmanız gerekir.

Uzman erbaş görevindeki tüm sorumluluklarınızı yerine getirdikten sonra astsubaylığa yükselmeye hak kazanırsınız. Astsubay olan kişiler belirli kriterlere göre rütbe kazanmaya devam ederler ve bu rütbeleri kollarında taşırlar. Çizgi halinde olan rütbeler astsubay rütbeleridir. Küçükten büyüğe çavuş, kıdemli çavuş, üst çavuş, kıdemli üst çavuş, başçavuş, kıdemli başçavuş olmak üzere rütbeler vardır.

astsubay rutbeleri kac yil

Astsubay olan bir kişinin rütbe kazanması için belirlenen süreleri geçirmesi gerekir. Astsubay görevini yerine getirmekte olan kişi çavuş olabilmek için 3 yıllık süreyi doldurmalıdır.

Kıdemli çavuş olabilmek için yine 3 yıllık bir süre daha doldurmalıdır. Üst çavuş olabilmek için 6 yıllık süreyi doldurmalıdır. Kıdemli üst çavuş için yine 6 yıllık süreyi doldurmalıdır. Başçavuş olmak için yine 6 yıllık süreyi doldurmalıdır. Kıdemli başçavuş olan kişi ise en yüksek rütbeye ulaşır ve emekli olana kadar bu rütbede kalır.

kadin jandarma astsubay

Astsubay Rütbeleri

Astsubay olmaya hak kazananlar belirli süreleri doldurdukça rütbe atlamaya hak kazanırlar. Sırasıyla çavuş, kıdemli çavuş, üst çavuş, kıdemli üst çavuş, başçavuş ve kıdemli başçavuş rütbelerini kazanırlar. Daha sonra kıdemli başçavuş olarak emekli olurlar.

Yeni TSK Kamuflaj Kara Kuvvetleri Astsubay Rütbeleri

Yeni TSK Kamuflaj Kara Kuvvetleri Astsubay Rütbeleri

Astsubay olan kişilerin kazandıkları rütbelerine göre sahip olduğu görevler de değişim gösterir. Astsubay olan kişi karakol komutanı, tank komutanı, bölük astsubayı, tim komutanı, takım astsubayı görevlerini icra edebilirler. Astsubay olarak görevini yapmış kişiler isteğe göre daha sonra subay da olabilirler.

Astsubaylıktan subaylığa geçiş yapılmak istendiğinde 4 senelik üniversite mezunu olunması gerekir. 4 yıl astsubay olarak çalışmış olması ve astsubay görevi yaptığı sürenin 7 yılı aşmamış olması gerekir. Bu süre şartlarını yerine getirip subaylık sınavında başarılı olurlarsa subay olarak görevlerine devam edebilirler.

Rütbelerini omuzlarında taşıyan astsubaylar görev süreleri ilerledikçe yükselirler ve subay olmak istemiyorlarsa kıdemli başçavuş olarak emekli olduklarında görevleri son bularak bitmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir