Askeri Personel

Askeri Rütbe Sıralaması ve Rütbelere Göre Maaşlar

askeri rutbe siralamasi maaslar

Askerlik zor olduğu kadar kutsal bir meslektir. Bu meslek kendi içinde rütbelere ayrılır. Bu rütbeler her ne kadar karışık gözükse de aslında gözüktüğü kadar karışık değildir. TSK; kara, deniz ve hava kuvvetlerinden oluşur.

Bu kuvvetlerde düzen rütbeler sayesinde kontrol edilir. En düşük rütbe er en yüksek rütbe mareşaldir. Askeriyede ast üst rütbe ilişkisinin kademesi maaşlara da yansımaktadır. Her asker kendi rütbesine göre maaş alır. Peki, askeri rütbe sıralaması nasıldır? Maaşları ne kadardır? Birlikte inceleyelim:

Askeri Rütbe Sıralaması ve Maaşları

Er ve Erbaşların Rütbe Sıralaması ve Maaşları

Askeri rütbe maaşları en düşük rütbeden en yükseğe doğru bir artış göstermektedir. Askeriyede en düşük rütbe er’dir. Erler verilen emirleri yerine getirmekle yükümlüdür. Erler askerlik süreleri boyunca her ay belirli bir maaş alırlar. Bu maaşlar doğuda ve batıda değişmektedir. Erler, doğuda 1216 TL, batıda ise 145 TL maaş almaktadır.

Erlerden sonra ki rütbe uzman onbaşıdır. Uzman onbaşılar erlerin yönetiminden sorumludurlar. Uzman onbaşılar aylık 166 TL almaktadır. Uzman onbaşının üstü uzman çavuştur. Uzman çavuş erlerin en üstüdür. Yeni göreve başlayan uzman çavuşlar 4500-5000 TL arası maaş almaktadır. Doğu da ya da Güney Doğu da görev yapan uzman çavuşlar 6500-8000 TL arası maaş almaktadır.

asker rutbeleri siralamasiAstsubayların Rütbe Sıralaması ve Maaşları

Astsubaylıkta en düşük rütbe uzman jandarmadır. Uzman jandarmalar kıdemli çavuş olarak askerlik yapan jandarma astsubaylardır. Jandarma astsubayların maaşı göreve göre ve görev süresine göre değişmektedir. Yeni başlayan jandarma astsubay maaşı 5500 TL’dir.

Askeri rütbe maaşları, görevi tazminatı, ek görev tazminatı ve operasyon tazminatı gibi ek ödemelerde içermektedir.

Uzman jandarmanın üstü astsubay çavuştur. Astsubay çavuşlar 6000 TL maaş almaktadır. Astsubay çavuşun üstü astsubay kıdemli çavuşdur. Bu askerlerin maaşı 6200 TL’dir. Astsubay kıdemli çavuşun üstü astsubay üstçavuştur. Askeriyede 6 yıl astsubaylık görevi yapanların yükseldiği rütbedir.

Üst çavuşların aldıkları maaş 6350 TL’dir. Astsubay Üst çavuşun üstü astsubay başçavuştur. Başçavuşlar bölüklerde görev yapan ve idari işlerden sorumlu olan askerlerdir. Aldıkları maaş 6500 TL’dir. Başçavuşların üstü astsubay kıdemli başçavuştur. Kıdemli başçavuşlar en üst astsubay rütbesidir. Karakol komutanlığı görevi yapmakta olup görev süreleri 6 yıldır. Kıdemli başçavuşların maaşı 6700-7000 arası değişmektedir.

rutbelere gore asker maaslariSubayların Rütbe Sıralaması ve Maaşları

Subaylıkta en alt rütbe asteğmendir. Takım komutanlığı yaparlar. Asteğmenlerin maaşı 6000-7500 arası görev yaptıkları yere göre değişkenlik göstermektedir. Asteğmenlerin üstü teğmendir. Teğmenler harp okulundan mezun olanlara verilen rütbedir. Teğmenlerin maaşı 6000-7000 TL arası değişkenlik göstermektedir.

Teğmenlerin üstü üsteğmendir. Üsteğmenler takım komutanı olarak görev yaparlar. Görev süreleri 6 yıldır. Ancak lisansüstü eğitimli olanlar 4 yıl görev yapmaktadır. Üsteğmenlerin maaşı 6900 TL’dir. Üsteğmenlerin üstü yüzbaşıdır. Yüzbaşı bölük komutanlığı görevi yaparlar. Yüzbaşıların maaşı 7250 TL’dir.

Yüzbaşının üstü binbaşıdır. Binbaşılar 2-5 yıl arası görev yaparlar. Binbaşıların maaşı 7500 TL’dir. Yüzbaşının üstü yarbaydır. Yarbaylar tabur komutanı görevi yaparlar. Yarbayların maaşı 7500-8000 arası değişmektedir. Yarbayların üstü Albaydır. Albaylar alay komutanıdır. Alayın düzen ve işleyişinden sorumlu komutandır. Albayların maaşı 8000-9000 TL arası değişmektedir.

Generallerin Rütbe Sıralaması ve Maaşları

Askeri rütbe sıralaması olarak en düşük general rütbesi tuğgeneraldir. Tuğgeneraller tugay komutanlığı görevi yapmaktadır. Tuğgenerallerin maaşı 9500 TL’dir. Tuğgeneralin üstü tümgeneraldir. Görevi tümen komutanlığıdır. 4 yıl görev yaparlar. Tümgenerallerin maaşı 10250 TL’dir.

Tümgenerallerin üstü korgeneraldir. Korgeneraller TSK’da en üst ikinci kıdemli rütbesidir. 4 yıl görev yaparlar. Korgenerallerin maaşı 12000 TL’dir. Korgenerallerin üstü orgeneraldir. Orgeneraller askeriyenin en üst rütbeli komutanıdır. 4 yıl görevde kalırlar. Aynı zamanda Genelkurmay Başkanlığı da yapabilirler. Orgenerallerin maaşı 13800 TL’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir