Askeri Personel

Astsubay Doğu Maaşı ve Görev Yılı

astsubay dogu maasi gorev yili

Astsubay doğu maaşı normal astsubay maaşlarının yaklaşık 1.000 TL ile 1.500 TL üzerindedir. Bunun sebebi astsubay doğu maaşının normal maaşın üzerine terör tazminatının uygulanmış halidir. Bu 1.000 TL ile 1.500 TL arasında değişen miktar terör tazminatı olarak sayılır. Astsubay hemen subayın altında yer alan rütbedir. Kendi içinde de gruplara ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Çavuş
  • Astsubay Astçavuş

astsubay gorev yili egitim maas doguAstsubay görev yılı muvazzaf astsubaylar için hizmet zorunlulukları 15 sene olarak belirlenmiştir. Muvazzaf astsubay en az 4 sene süren fakültelerini bitirmiş kadın ve erkek askeri personellerdir. İçişlerine Bakanlığı’na bağlı olarak görev alırlar. Ortada bir savaş durumu yokken ülke içinde güvenliği ve huzuru korumakla görevlilerdir. Bir savaş durumu söz konusu olduğunda ise orduya katılırlar ve ordu ile savaşırlar. Destekleyici bir görevleri vardır.

Astsubay olmak isteyen kişiler ÖSYM tarafından hazırlanan sınavda gerekli başarıyı göstermiş olmalı ardından Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı, Astsubay Meslek Yüksek Okulları’na girmek için gerekli test ve muayeneleri olup mülakattan geçmelidir. Böylece Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na girebilirler. Bu okulda okumayan, farklı bir okuldan mezun olmuş kişiler de eğer Türk Silahlı Kuvvetleri şartlarına uygun iseler gerekli eğitim, test, mülakat ve muayeneden sonra astsubay olabilmektedirler. Gerekli şartları karşılıyor olan uzman çavuşlar da astsubay görev yılı kapsamında olabilmektedir.

astsubay dogu gorevi kac yil

Astsubay Doğu Görevi Kaç Yıl

Astsubay görev yılı doğu görevi için şöyle açıklanabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde doğu görevi en az 1 kez yapılmakta hatta bazı batı bölgeleri de imkanlar gereksinimi ile doğu görevi olarak sayılabiliyor. Burada tayin meselesi oldukça kafa karıştırıcı. Bu konuda en çok zorluk çeken jandarmalar. Jandarmalarda ortalama 2 yılda 1 tayin çıkıyor. Karacılar için bu mesele bölgeden bölgeye değişiklik gösterse bile genel olarak 3 ya da 4 yıl civarında tayin görüyorlar. Havacıların durumu daha da kafa karıştırıcı tabi. Çünkü branş ve ihtisasına göre tayin görüyorlar. Tayin olabilecekleri yerlerin listesi oluyor. Batıda 4 ya da 5 yıl doğuda ise 2 ya da 3 yıl asgari hizmet süreleri bulunmakta. Fakat bunlar illa 5 yılda bir tayin görecekler anlamına gelmiyor. Kıdem ve talebe sırasında göre tek bir yerde 10 sene bile geçirilebilir.

astsubay maaslari dogu maasi yilAstsubay Doğu Maaşı

Astsubay doğu maaşı alan personeller maaşlarına ek 1000 TL ile 1.500 TL görev tazminatı alırlar. Normal astsubayların maaşları 6.000 TL civarında. Yeni mezunlar işe yaklaşık 5.500 TL ile 5.700 TL arasında maaş almaktadır. Astsubay kıdemli başçavuşlar için aldıkları maaşlar ise 6.500 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir.  Durum böyle olunca doğu görevi yapan astsubayların maaşı 7.000 TL ile 8.000 TL civarında bir sayıya ulaşmaktadır. Astsubay mesleğe çavuş rütbesi ile başlar. Ve il alacağı maaş 5.700 TL civarındadır. Fakat bu maaşın miktarı zaman içerisinde yükselecek kıdem ve rütbe artışı ile birlikte yükselecektir.

Astsubaylar arasında en üst rütbe ise kıdemli başçavuştur. Bu rütbeye yükselebilmek için uzun yıllar boyu ülkenize hizmet vermeniz gerekir. 2021 yılında bu meslek sınıfı 7.000 TL il 7.500 TL arasında maaş almaktadır. Fakat doğu görevinde ise terör örgütü ile mücadele edip sık sık operasyonlara çıktığı için bu astsubay doğu maaşı üzerinden 1.000 TL ile 1.500 TL arasında terör tazminatı uygulanmakta ve bu maaş 8.000 TL ile 9.000 TL arasında bir miktara ulaşmakta.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir