Askeri Personel

Astsubay Doğu Maaşı ve Görev Yılı (2024)

astsubay dogu maasi gorev yili

Astsubay doğu maaşı normal astsubay maaşlarının yaklaşık 7.500 TL ile 10.000 TL üzerindedir. Bunun sebebi astsubay doğu maaşının normal maaşın üzerine terör tazminatının uygulanmış halidir. Bu 7.500 TL ile 10.000 TL arasında değişen miktar terör tazminatı olarak sayılır. Astsubay hemen subayın altında yer alan rütbedir. Kendi içinde de gruplara ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Astsubay Kıdemli Başçavuş
 • Astsubay Başçavuş
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
 • Astsubay Üstçavuş
 • Astsubay Kıdemli Çavuş
 • Astsubay Çavuş
 • Astsubay Astçavuş

astsubay gorev yili egitim maas doguAstsubay görev yılı muvazzaf astsubaylar için hizmet zorunlulukları 15 sene olarak belirlenmiştir. Muvazzaf astsubay en az 4 sene süren fakültelerini bitirmiş kadın ve erkek askeri personellerdir. İçişlerine Bakanlığı’na bağlı olarak görev alırlar. Ortada bir savaş durumu yokken ülke içinde güvenliği ve huzuru korumakla görevlilerdir. Bir savaş durumu söz konusu olduğunda ise orduya katılırlar ve ordu ile savaşırlar. Destekleyici bir görevleri vardır.

Astsubay olmak isteyen kişiler ÖSYM tarafından hazırlanan sınavda gerekli başarıyı göstermiş olmalı ardından Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı, Astsubay Meslek Yüksek Okulları’na girmek için gerekli test ve muayeneleri olup mülakattan geçmelidir. Böylece Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na girebilirler. Bu okulda okumayan, farklı bir okuldan mezun olmuş kişiler de eğer Türk Silahlı Kuvvetleri şartlarına uygun iseler gerekli eğitim, test, mülakat ve muayeneden sonra astsubay olabilmektedirler. Gerekli şartları karşılıyor olan uzman çavuşlar da astsubay görev yılı kapsamında olabilmektedir.

astsubay dogu gorevi kac yil

Astsubay Doğu Görevi Kaç Yıl

Astsubay görev yılı doğu görevi için şöyle açıklanabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde doğu görevi en az 1 kez yapılmakta hatta bazı batı bölgeleri de imkanlar gereksinimi ile doğu görevi olarak sayılabiliyor. Burada tayin meselesi oldukça kafa karıştırıcı. Bu konuda en çok zorluk çeken jandarmalar. Jandarmalarda ortalama 2 yılda 1 tayin çıkıyor. Karacılar için bu mesele bölgeden bölgeye değişiklik gösterse bile genel olarak 3 ya da 4 yıl civarında tayin görüyorlar. Havacıların durumu daha da kafa karıştırıcı tabi. Çünkü branş ve ihtisasına göre tayin görüyorlar. Tayin olabilecekleri yerlerin listesi oluyor. Batıda 4 ya da 5 yıl doğuda ise 2 ya da 3 yıl asgari hizmet süreleri bulunmakta. Fakat bunlar illa 5 yılda bir tayin görecekler anlamına gelmiyor. Kıdem ve talebe sırasında göre tek bir yerde 10 sene bile geçirilebilir.

astsubay maaslari dogu maasi yilAstsubay Doğu Maaşı 2024

2024 yılının başında enflasyon farkı ile birlikte memur maaşlarına yapılan yüzde 49,25 oranında zam, astsubayuların maaş ve doğu maaşlarını da artırdı.

Astsubay doğu maaşı alan personeller maaşlarına ek 7.500 TL ile 10.000 TL görev tazminatı alırlar. Normal astsubayların maaşları 2024 itibariyle kıdeme göre 36 bin TL – 50 bin TL civarında. Yeni mezunlar işe yaklaşık 36 bin TL civarında maaş almaktadır.

Astsubaylar arasında en üst rütbe ise kıdemli başçavuştur. Bu rütbeye yükselebilmek için uzun yıllar boyu ülkenize hizmet vermeniz gerekir. 2024 yılında bu meslek sınıfı 42.000-50.000 TL arasında maaş almaktadır. Fakat doğu görevinde  terör örgütü ile mücadele edip sık sık operasyonlara çıktığı için bu astsubay doğu maaşı üzerinden 7.500 TL ile 10.000 TL arasında terör tazminatı uygulanmakta ve bu maaş kıdeme göre 50 bin TL’ye kadar ulaşmaktadır.

Yeni mezun olarak göreve başlamış astsubaylar ortalama olarak 36.000 TL maaş almaktadır. Net bir rakam olmasının sebebi ise personellerinde görev yerlerindeki farklılıklar ve kıdeme göre artış ve azalış göstermektedir.

 • Emekli astsubay maaşı 2024 yılında ortalama 22.500 TL‘dir.

Terör örgütü ile mücadele edilen sık sık operasyona çıkılan bölgelerde çalışan askeri personel de 7.500 TL ile 10.000 TL arasında terör tazminatı almaktadır.

Astsubay Doğu Maaşı ve Görev Yılı (2024)” ile ilgili yorumlar;

 1. Ali dedi ki:

  Güncel leyin hangi yılda kaldınız

 2. Orhan Gazi dedi ki:

  Çalışan astsubay emekli olunca artık asgarî ücret kadar maaş alır…ve bu mesleği seçenler artık eli mahkum 60 yaşına kadar da çalışır.. çünkü emekli maaşı ile gecinmesi zor görünüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir