Askeri Personel

Uzman Çavuş Derece Kademe İlerlemesi ve Tablo

Uzman cavus derece kademe ilerlemesi tablo

Uzman çavuş, lise veya dengi okullardan mezun olan, muvazzaflığını yani askerliğini çavuş rütbesi ile tamamlamış, askerlik hizmetinin ardından ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık gerektiren görev yerlerinde görev yapan, yönetmelik de belirtilen hususlara doğrultusunda uzman onbaşılıktan çavuşluğa geçirilen sözleşmeli personellere denir.

uzman cavus derece kademe ilerlemesiUzman Çavuş Görev Yerleri

Uzman çavuş TSK altında çalışan yukarıda kelime anlamı belirtildiği gibi olan askeri personellerdir. Görev yerleri bulunduğu il, bulunduğu kademe, askerlik hizmet süresi vb unsurlarla beraber değişkenlik  gösterir. Hatta uzman çavuş derece kademe ilerlemesi  göz önünde bulundurulduğunda dahi personelin görev yerleri değişmekle beraber, genel görev yerleri şu şekildedir :

  • Sahil Güvenlik Komutanlığı
  • Özel Kuvvetler Komutanlığı
  • Türk Silahlı Kuvvetleri Jandarma Komutanlığı

Bunlara ek uzman çavuşların genel görev yerleri, devamlılık arz eden genel istihdam yerleri yada çavuş kadrosundakilerin görev yerleridir.

Uzman Çavuş Derece Kademe İlerlemesi

Uzman çavuş ; sözleşmeli çavuş, sözleşmeli onbaşı, onbaşı, uzman onbaşı, sözleşmeli er ve diğer erlerin üstündeki kıdemdir. Aynı kıdemde olan diğer uzman çavuşlarla aralarında hiç bir alt üst ilişkisi söz konusu değildir. Uzman çavuş derece kademe tablosu şeklinde net bir tablo arasanız da ilerleme ve kıdem için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir.

uzman cavus derece kademe tablosu

Uzman Çavuş Rütbeleri – Kademeli Uzman Çavuş Rütbeleri

Uzman çavuşların kademe ilerleyebilmesi için; bulunduğu kademe de en az bir yıl görev yapmış olması, o yıl içerisinde olumlu sicil almış olması, bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademe bulunması gerekmektedir. Derece yükselmesi içinse, o derecede en az 3 yıl çalışması gerekmektedir. Eğer 3. derecede ise bu durum bir yıldır. Bulunduğu dereceye ait her kademede olumlu sicil alması gerekmektedir. Ve son olarak yükselebileceği bir üst kademe olması zorunludur. Bu unsurlar göz önünde bulundurulur ve şartlar uygun olursa bir üst kademeye geçebilir.

Uzman çavuş  iseniz ve bu şartları taşıyorsanız her  derecelerde kademelerde sırasıyla yükselmeniz mümkün. Bu sıralamayı net bir şekilde uzman çavuş derece kademe tablosu olarak adlandırılan tablolarda görebilirsiniz. Bu tablolara arama motorları aracılığıyla internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir