Askeri Personel

Uzman Çavuş Ayrılma Tazminatı Ne Kadar?

Uzman çavuş ayrılma tazminatı hem mesleğe başlayanlar hem de mesleğe başlamayı düşünenler için, merak edilen konulardan biridir. Askeri sınıflar içerisindeki en çok tercih edilen alanlardan biri olan uzman çavuşluk, zorunlu görev süresinin tamamlanmasının sonrasında kişiye tazminatla ayrılabilme hakkı tanımaktadır. Yazımızda uzman çavuşlar için tazminat hesaplama ve net tazminat tutarını etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Uzman Çavuş Ayrılma Tazminatı Ne Kadar?

Uzman Çavuş Ayrılma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Uzman erbaş ayrılma tazminatı hesaplama birkaç basit adımda kolaylıkla yapılabilir. Standart bir işten ayrılışın ardından kazanılan ayrılış tazminatında olduğu gibi kişinin alacağı toplam tutarı, görevde geçirdiği süre etkileyecektir. Bunun yanı sıra tutarı etkileyen başka faktörler de bulunur.

Kişinin tazminat hakkı elde edebilmesi için;

  • Kendisinden kaynaklı bir sorun nedeniyle görev süresinin uzatılmaması
  • Hizmet süresini doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Kişinin görevden ayrılmak istediği tarih itibariyle görevini icra ettiği süre 5 yılı aşamıyorsa sahip olduğu aylık maaşın iki katı, toplam hizmet süreleri ile çarpılarak ödenmektedir. Hizmet yılı 5 yılı geçiyorsa, yine aynı hesaplama ile tazminat tutarı belirlenecektir. Tazminat tutarının hesaplanmasında üst limit bulunur. Bu üst limite göre, kişinin alacağı uzman çavuş ayrılma tazminatı maaşının en fazla 20 katı olabilir. Bu rakamı aşamaz. Net tazminat tutarının oluşmadan önce katkı bayları ve ödenekleri ile ilgili olarak da kesintiler yapılmaktadır.

Uzman çavuş nasıl astsubay olur?

Uzman çavuşların astsubay olabilmesi için, ilk olarak açılan sınava başvuru yapılması gerekmektedir. Mezuniyet durumunuz lise ise, uzman çavuşlukta en az 1 yıl görev yapma zorunluluğunuz bulunur. Üniversite ya da yüksekokul mezuniyeti olanlarda bu süre 4 yıldır. Görev süresi 10 yılı aşan adaylar, başvuru yapamazlar. Bunun yanı sıra, başvuru yapacak kişinin 25 yaşını doldurmamış olması koşulu da bulunmaktadır.

BENZER YAZI:  Uzman Çavuş Eğitim Yerleri ve Süresi

Gireceğiniz sınavı kazanmanızın ardından, fiziksel yeterliliğe yönelik bir mülakata tabi tutulursunuz. Bu mülakat oldukça zorlu ve fiziksel yeterliliği ve dayanıklılığı ölçümleyen bir mülakat olacaktır. Mülakatı aşmanızın ardından Astsubay Temel Kursu’nda yani ASTASAK’da alacağınız 6 aylık bir eğitim ile uzman çavuşluktan astsubaylığa geçiş yapmanız mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir