Askeri Personel

Yedek Astsubay ile İlgili Merak Edilenler: Şartlar ve Maaş

yedek subay hakkinda bilgi maas sartlar

Ülkemizde bulunan hemen hemen her gencin vazgeçilmez hayallerinden bir tanesi de asker olmaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) kariyer hedefleyen kişilere yeni umutlar yeşermektedir. Yedek Astsubaylık ise askerlik sistemine 2019 yılında dahil edilmiştir.

Yeni olarak askerlik sistemi içerisine dahil edildiği için çoğu kişinin kafasında merak konusu haline gelmiştir. Yedek astsubaylık kadınlara ve erkeklere göre farklılıklar göstermektedir. Askerlik merakı bulunan kişilerin yedek astsubay nasıl seçilir? yedek astsubay nasıl olunur? gibi sorular kafalarını kurcalamaktadır.

Bu gibi sorulara ve yedek astsubay şartları, yedek astsubay maaşı ve izinleri konusunda daha detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazılarımızdan yola çıkarak kolay yedek astsubay süreci başlatabilirsiniz.

yedek astsubay sartlari maasYedek Astsubay Şartları

Yedek astsubaylık, 7179 Asker Alma Kanununun 8. Maddesine göre tanımlanmaktadır. Yedek astsubay, askerlik mesleğini yapmak isteyen birçok genç tarafından başvuru almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetler tarafından askerlik sistemine yeni dahil edilmiştir.

Yedek astsubay olmak için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Yedek astsubay olmak için gerekli olan şartları sağlayarak hayallerinize ulaşma yolunda en büyük adımı atmış olursunuz. Belirli şartlara göre Türk Silahlı Kuvvetlerine alım sağlanmaktadır. Gayretli, azimli ve sürekli çalışma sayesinde yedek astsubay olabilirsiniz. Yedek astsubay şartları kolay ve anlaşır bir dilde maddeler halinde sizler için sıraladık. Bu şartları sağlarsanız MSB tarafından sorunsuz bir şekilde başvurularınız kabul edilebilmektedir.

 • Başvuru yapacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Daha önceden Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak.
 • Terör örgütlerine yardım etmemiş ve bu örgütlerle iş birliği içinde olmamış kişiler.
 • En az 2 senelik yüksek öğrenim kurumundan mezun olmanız gerekmektedir.
 • Yedek astsubaylığa başvuran kişilerin vücut yapısında bir kusur bulunmamalıdır.
 • 2 senelik üniversite bitirenlerin 26 yaşını, 4 senelik üniversite bitirenlerin ise 28 yaşı aşmaması gerekmektedir.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlediği boy ve kilolara sahip olmanız gerekmektedir. Erkeklerde en az 1.64 cm, Kadınlarda ise en az 1.58 cm şarttır. Türk Silahlı Kuvvetlerin resmi sitesinden yedek astsubay alımı için boy ve kilo şartlarına daha detaylı ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru yapan kişilerin vücudunda çizik, yanık, derin yara izi ve dövme bulunmaması, gerekmektedir.
 • Diş yapınızda ve ağzınızda herhangi bir kusurun bulunmaması,
 • Herhangi bir ağır hastalığının bulunmaması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan kişiler yedek astsubaylık başvurularında bulunabilmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler e devlet üzerinden bilgilendirilmektedir. Başvurusu kabul edilen yedek astsubayların eğitim birliği ve hangi tarihler arasında gitmesi gerektiği sayfa üzerinde yer almaktadır.

Ayrıca yedek astsubaylık başvuru sonucunuz SMS yolu ile iletilmektedir. Bundan dolayı iletişim bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi doğru bir şekilde verdiğinizden emin olmalısınız. E-devlet dışında herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Askerlik şubelerine gidip görüşmenize gerek yoktur.

yedek astsubay nasil olunurYedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek Astsubay, askerlik sitemine yaklaşık 2 sene öncesinde katılmıştır. Haliyle yeni dahil olarak kabul edilmektedir. Yedek astsubaylık yapmak isteyen kişiler arama motorlarında yedek astsubay nasıl olunur? ya da yedek astsubay nasıl seçilir? sorularını sıkça aratmaktadır.

Yedek astsubay alımı kapsamında başvurular sadece her temin döneminden önce gerçekleşmektedir. Başvurularınızı e devlet üzerinden online şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Posta, CV veya dilekçe gibi başvurularınız Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından kabul edilmemektedir.

Yedek astsubaylık başvurusunda bulunmadan önce yedek astsubay şartlarına göz gezdirebilirsiniz. Belirttiğimiz şartları eksiksiz bir şekilde sağlıyorsanız yedek astsubaylık eğitimine çağırılabilirsiniz. Yedek astsubaylık başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında başvuru yapan kişilerin yedek astsubaylık şartları incelenmektedir.

Eğitim birliğinize gitmeden önce yanınıza birtakım önemli eşyalar almalısınız. Ön lisans veya ona denk yüksek okul diplomanızı ve vesikalı fotoğrafları yanınızda götürmelisiniz. Eğitim birliklerinde sağlık testlerine tabi tutuluyorsunuz.

Sağlık testlerinin ardından sağlık sigortaları yapılmaktadır. Sağlık sigortalarınızı TSK karşılamaktadır. Yedek astsubay olarak eğitim süreciniz erlere göre daha uzun sürmektedir. Yanınıza alacağınız eşyalarınızı daha fazla alabilirsiniz.

Eğitim süreci boyunca askeri alanlarda kameralı, Android ve IOS telefon kullanmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca sivil hat da kullanamazsınız. Eğitim sürecine alınan yedek astsubaylar 2 ay boyunca ‘Yedek Astsubay Rütbesi’ takmaktadır. Birliklere göre verilen eğitimler de değişiklik göstermektedir. Bu 2 ay süre zarfı boyunca maaş yerine harçlık yatırılmaktadır.

Eğitim sürecini tamamlayan yedek astsubaylara kura seçimi yapılmaktadır. Kura seçimleri ile kıta görev yerleri belirlenmektedir. Yedek astsubaylık eğitim sürecinde 10’luk dilime girenler kendi kıta görev yerlerini kendileri belirlemektedir. Kıta görevinize başlarken yaklaşık 10 ay yedek astsubay rütbesini takıyorsunuz.

Gitmiş olduğunuz birliğin görev ve sorumluklarını yerine getirmelisiniz. Kıta görevinizi tamamlamaya yakın bir zamanda rütbeniz değişmektedir. Rütbe takma töreni veya karakol komutanı tarafında tören yapılabilmektedir. Rütbeleriniz değiştikçe aldığınız maaş miktarı artmaktadır. Rütbeleriniz arttıkça daha zor görevlerle ve daha çok askeri işlerin sorumluluklarını alacaksınız.

yedek astsubay maasi ne kadarYedek Astsubay Maaşı 2024

Yedek astsubaylar kabul edildikten sonra 12 ay boyunca askerlik yapmaktadırlar. Yazımızın bu bölümünde 12 ay boyunca aldıkları maaşlardan ve kullandıkları izinleri detaylı bir şekilde sizler için bahsedeceğiz.

Yedek astsubaylık eğitim sürecinizden başlayarak terhis edilen süre zarfını detaylı bir şekilde göz atabilirsiniz. Maaş alımları yedek astsubay ve yedek subaylar için ortak bir konudur. Yedek astsubaylık ilk kabul edildiğiniz sırada yol parası adı altında para yatırılmaktadır. Yol parası belirli hesaplamalara göre yatırılmaktadır.

İkametgâh ettiğiniz adresten gidecek olduğunuz eğitim birliğinizin bulunduğu ile göre bir hesaplama yapılmaktadır. Bu mesafe denk gelen yol ücreti ve yolculuk esnasında yiyeceğiniz yemek parası toplanmaktadır. Karşılık gelen rakam yol parası olarak yedek astsubaylara yatırılmaktadır. Yatırım işlemleri PTT tarafından yapılmaktadır. Eğitime gitmeden önce veya eğitim sırasında hesabınızı yol parası yatırılabilir.

12 ay boyunca yapılan askerliğin ilk iki ayı eğitim süreci ile geçmektedir. Eğitim sürecinde yedek astsubaylara maaş verilmemektedir. Yedek astsubaylar bu 2 ay boyunca maaş yerine harçlık almaktadırlar.

Maaş ilk olarak yedek astsubayların kıta görevini yerine getirdikleri sıra yatırılmaktadır. Eğitim birliğinde görevini tamamlayan yedek astsubaylar kıta görevini yerini getirecek yere gitmelidir. Kıta görevine giderken bir yol harcırahı yatırılmaktadır. Bu yol harcırahı, eğitim birliğinizden kıta görevi yapacağınız yere göre hesaplanmaktadır. Yol masrafı, aile masrafı, yevmiye ve yer değiştirme masrafının tümünü kapsamaktadır.

Yedek astsubay maaşı görev yaptığınız yerlere göre değişiklik göstermektedir. Batıda görev yapacak yedek astsubay maaşı 2024 yılı itibariyle 25.000 TL ile 35.000 TL aralığında. Doğuda görev yapacak yedek astsubayların maaşı da normale göre 5.000-10.000 yakın tazminatlı olarak yatırılmaktadır.

Yedek astsubay maaşları ilk defa yatırılacaksa çift maaş şeklinde yatırılmaktadır. Görev yapacağınız birlikte katılış işlemleriniz yapılırken banka hesap numaralarınızı bırakmalısınız. Ekstrandan banka hizmetleri ile uğraşmanız gerekmektedir. Gitmiş olduğunuz birliklere her ay aksama olmadan maaşlarınız yatmaktadır.

Maaş aldığınız 2. aylar ve sonrasında yatırılan maaşlarınız normale dönmektedir. Yıl ortasında yapılan yedek astsubay zamlarından yeni göreve başlayanlarda faydalanmaktadır. Yılın ikinci yarısında yatırılan yedek astsubay maaşları zam eklenerek yatırılmaktadır.

Yedek Astsubay ile İlgili Merak Edilenler: Şartlar ve Maaş” ile ilgili yorumlar;

 1. samet dedi ki:

  merhaba normalde 27 temmuz da terhis oluyorum ama izin kullanmadığım için 2 temmuz da çıkacağım. temmuz da tam maaş mı yoksa yarım maaş mı alacağım? konu hakkında bilginiz var mı?

  1. Yd.Asb dedi ki:

   Erken terhis olmanız birşey değiştirmez tam maaş alırsınız.

 2. Ahmet dedi ki:

  Eğitim süresince harçlık olarak tahminen ne kadar maaş veriyorlar? Cevaplarsanız size minnet kalırım

 3. Volkan dedi ki:

  Yedek astsubay olarak eğitime gidicem ama vücudumda kollarımda cizikler var sorun teşkil eder mi

 4. uğur dedi ki:

  31 Ocak 2023de tecilim bitiyor. yedek subay başvurularına yetişebilir miyim

 5. Yusuf Gerem dedi ki:

  18 ağustosta askerlik bitiyor 15 temmuzda kaç günlük maaş alicam

 6. Serhat dedi ki:

  Merhaba. Gözümde 2.5 numara miyopi var sağlık myo mezunuyum. Sağlık testlerinde elenir miyim yoksa gözlük veya lens ile çeşitli birimlerde görev alır mıyım? Cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir