Askeri Personel

Teğmen Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

tegmen hangi okullarda okur

Teğmen Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir

Teğmen olmak için hangi okulları okumak gerekir konusu askerliği bir meslek olarak yapmak isteyen kişiler için önemlidir. Teğmen olarak görev yapmak için Harp Okulu mezunu olmanız gerekir.

Harp Okulu kapsamında kişilere verilen askeri eğitimler ve beden eğitimleri ile spor programlarından ve akademik program süreçlerinden başarılıyla ayrılmak gerekmektedir. Teğmenler tim komutanlarıdır. Deniz, hava ve kara kuvvetlerinde görev alırlar. Teğmen üsteğmen ve asteğmen rütbelerinin arasında yer alır. Tim komutanları olarak görev yağan teğmenler subaydırlar.

Teğmen rütbesi kolda yer alan yıldız simgesiyle belli olur. Subay sınıfındandırlar ve birliği komuta ederler. Birliğin başına bulunurlar ve birliği idare etmekle, sevkleri gerçekleştirmekle yükümlüdürler. Erbaşları, erleri ve asteğmenleri yönetmekle görevini yapar. Görevlerine yönlendirmeyi gerçekleştirir.

Savaş çıkması durumunda ya da bir görev başlatılacağı zaman teğmenler görevde hazır bulunurlar ve sorumlu oldukları takımı yönetirler. Düşman bünyesinde olan savaş araçlarıyla mücadele etmek ve kendi birliğinde yer alan araçların yönlendirilmesinden sorumlu olmakla yükümlü biridir.

Teğmen Maaşı

Teğmenlerin maaşı görev aldıkları bölgeye göre farklılık gösterirler. Genel olarak bir teğmenin maaşı 7.000 TL civarında olur. Teğmenlerin görevlerinden biri de komuta ettiği birlikte iletişimin sağlıklı bir biçimde kurulmasını sağlamaktır.

tegmen hangi okullarda okur maas

tegmen hangi okullarda okur maas

Birlik içerisinde yaşanan bir durum olursa ve yüksek rütbelere bildirmek gerekirse bu bilgilendirmeyi teğmenler yapar. Komuta ettiği birliğe ait olan araçları her zaman hazır halde tutmak ve zamanı gelince kullanıma hazır hale getirmekle yükümlüdürler. Birlikte bulunan tüm ekipmanları ve silahları da aynı şekilde görev halinde hazır duruma getirmekle yükümlü olurlar.

Teğmen olmak isteyen kişiler 20 yaşını geçmeden başvuru yapmalıdırlar. TC vatandaşı olanlar teğmen olmak için başvurabilirler. Herhangi bir yasadışı örgütle bağlantısının olmaması gerekir. Üniversite sınavı için Askeri Öğrenci Aday Belirleme isimli sınava girerek buradan başarıyla puan alması gerekir.

Sicilinin temiz olması, hırsızlık, rüşvet gibi suçlara karışmamış olması gerekir. Konu ne olursa olsun hakkında soruşturma başlatılmamış olması gerekir. Bekar olmayan kişiler teğmen olmak için başvuru yapma hakkına sahip değildirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir