Askeri Personel

Astsubay İntibak Eğitimi Kaç Gün?

astsubay intibak egitimi kac gun

Astsubay İntibak Eğitimi Kaç Gün?

Astsubay intibak eğitimi kaç gün konusu meslek olarak askeriyede çalışmayı düşünen kişiler için merak konusudur. Kayıt yaptırdıktan sonra astsubay olacak kişilere öncelikle intibak eğitimi verilir. İntibak eğitiminin süresi 2 hafta ya da 8 hafta arasında değişim gösterebilir.

İntibak eğitiminin amacı astsubay olmaya hak kazanan kişilerin ortama, kurallara ve yeni hayatına alışmasını kolaylaştırmaktır. Bulunduğu bölgeye ve alacağı eğitimlere karşı bir başlangıç alıştırması olur. Astsubay olduktan sonra görevlerinin neler olacağı, nasıl bir ortamda çalışacağı, uyulması gereken disiplin kurallar bütünü bu eğitim süresi boyunca kişilere aktarılır.

Eğitime başlamadan önce her adayın devlet hastanelerinden sağlık raporu alması ve askerliğe elverişli olduğunun kanıtlanması gerekir. Sağlık raporu alınınca temel eğitim başlar. Birliğin içerisindeki düzen, rütbe olarak alt ve üstlerin öğrenilmesi, yatakların nasıl yapılacağı, birlikte olan kuralların bütünü gibi konular temel eğitim sırasında detaylıca gösterilir.

Askeriye tarafından verilen eğitimin herhangi bir ücret bedeli olmaz. Astsubay olacak olan kişiler burada konaklar ve yemek yerler tüm bunları askeriye karşılar.

astsubay intibak egitimi kacgun

astsubay intibak egitimi kacgun

Astsubay Başvuru

Astsubay olmak için başvuru yapabilecek kişiler 2 senelik meslek yüksek okulunu bitirmiş olmalıdır. Başvuru kabul edilirse yine sözlü ve yazılı sınav olurlar. TC vatandaşı olan ve 25 yaşını geçmemiş kişiler başvuru sürecine katılabilir.

Başvuru sonrası askerliğe elverişli olduğuna dair sağlık raporunun alınması gerekir. Askerliğini yapan ve terhis olan kişiler için üzerinden 3 yıl geçmiş olması gerekir. Askerdeyken herhangi bir suçtan ceza almamış ve herhangi bir yasadışı örgütle bağının olmaması gerekir.

astsubay basvuru inbak egitimi

astsubay basvuru inbak egitimi

Doktor kontrolünden sonra askerliğini yapmaya engel olabilecek bir rahatsızlığı olmadığı anlaşılınca fiziksel sınava hak kazanırlar. Engelli parkur koşusu alanlarından başarıyla ayrılanlar sözlü ve yazılı mülakatlara girmeye hak kazanır.

Astsubay olabilmek için yapılan sınavlardan 80 ya da üzeri puan almak gerekir. Sınavları başarıyla verenler eğitim almaya hak kazanırlar. Temel eğitim ve sonraki süreçler oldukça zorlu ve streslidir. Bazı kişiler eğitim sırasında astsubay olmaktan vazgeçebilirler. Bu gibi durumlara engel olmak için yedek kişiler listede bekletilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir