Polisler

Polis Meslek Yüksekokulu Şartları: Nasıl Başvuru Yapılır?

Polis Meslek Yuksekokulu Nedir ve Nasil Basvuru Yapilir

Polis Meslek Yüksekokulu Şartları: Nasıl Başvuru Yapılır?

Polis teşkilatları, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak açısından çok önemli bir rol üstlenir. Bilinen en önemli görevleri suçların önüne geçilmesi ve suçluların yakalanması en temel görevleridir. Bunun haricinde ise polislerin birçok farklı alanda görevleri vardır. Görev yelpazelerinin fazlasıyla geniş olması sebebiyle emniyet teşkilatı farklı birimlere ayrılmıştır.

Polis alımlarında çeşitli yollar vardır ve bunlardan biri Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO)’dur. Polislerin bir dizi eğitimden geçerek mesleğini yapmaya hak kazandığı bu okul, polis olmadan önceki adımdır.

Polis Meslek Yüksekokulu, temelden itibaren gerekli tüm eğitimleri bireye sunar. Polislik mesleğine geçiş yapmak isteyen bireylere gerekli beceri, bilgi ve ahlaki normları kazandırmak amacıyla kurulan bu okul, aynı zamanda polis adaylarının fiziksel kondisyonlarının artması, mesleğe ait tekniklerin öğretilmesi ve insan hakları gibi mesleki ve evrensel tüm bilgileri de öğretir.

Polis Meslek Yuksekokulu sartlari

Sadece fiziksel yeterlilik veya mesleki bilgi değil aynı zamanda Polis Meslek Yüksekokulu bireyin iletişim becerileri ve zeka seviyesini geliştirmeye de özen gösterir. Birey meslek hayatında çeşitli durumlarla karşılaşabilir ve etkili iletişim bilgisi sayesinde bu durumları doğru bir şekilde yönetebilmelerini sağlar. Polislerin toplum ilişkileri konusunda da aldıkları eğitimler de polislerin başarısında son derece etkilidir.

Polis Meslek Yüksekokulu’nda verilen yoğun ve detaylı eğitimler aynı zamanda polislik mesleğine olan saygıyı da arttırır. Toplumun güvencesi olarak kabul edilen polislerin eğitimli ve donanımlı olması mesleğe olan saygınlığın artmasını sağlar. Polislik mesleğinin son derece saygı duyulan bir meslek olması sebebiyle polislerin profesyonel ve adil davranmaları da çok önemlidir.

 

Polis Meslek Yüksekokulu’na Nasıl Başvuru Yapılır?

Polis Meslek Yüksekokulu belli dönemlerde alımlar yapan bir eğitim merkezidir. Peki Polis Meslek Yüksekokulu’na nasıl başvuru yapılır ve başvuru şartları nelerdir?

Polis Meslek Yükseokulu Emniyet Genel Müdürlüğü’nün polis ihtiyacını karşılamak sebebiyle önlisans kademesinde eğitim veren, parasız, yatılı ve resmi üniformalı bir yükseköğretim programıdır. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren okullardır. Polis Meslek Yüksekokulu, bir yükseköğretim programı yerinde olduğu için başvuracak kişilerin belli şartları taşıması gereklidir.

 

Polis olmak isteyen bireylerin taşıması gereken şartlar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak: Polisler ülkenin güvenliğinden sorumlu devlet memurudur. Devlet memuru olması sebebiyle taşıması gereken en önemli şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireyler polis olamazlar.
  • Lise ve Dengi Okuldan Mezuniyet: Polis meslek yüksekokulu bir yükseköğretim kurumu konumundadır. Bu sebeple bireyin yükseköğretim programına kaydolabilecek seviyede bir eğitim seviyesinin olması gerekir. Lise ve dengi okullardan mezun olan bireyler polis olabilir. Bunun haricinde lisans veya önlisans programından mezun olan bireyler de ikinci birey yükseköğretim programı okuyabileceği için bu kişiler de pmyo başvuru yapabilirler.
  • Boy Şartı: Polis olmak isteyen bireylerin belli bir boy ölçüsünün üzerinde olması gereklidir. Erkeklerde 1.62cm olan bu sınır kadınlarda 1.58cm’dir. Bu boy sınırının altında olan kadın veya erkek polislik için başvuruda bulunamaz.
  • Boy Kilo İndeksi: Polisliğe başvuran kişinin belli bir oranda vücut kitle indeksine sahip olması beklenir. Başvuru şartlarında bulunan vücut kitle indeksi aralığı 18 (dahil) – 27 (dahil) aralığında belirlenmiştir. Bu aralığın dışında vücut kitle indeksine sahip olan bireyler Polis Meslek Yüksekokulu başvurularında bulunamazlar.
  • Adli Sicil Kaydı: Polisler güvenlikten sorumlu en yetkili meslek grupları olması sebebiyle bu meslek grubuna dahil edilecek bireylerin adli sicil kaydında herhangi bir suç kaydı bulunmaması gerekir. Adli sicil kaydı temiz olmayan veya sabıkalı olan bireyler polislik alımlarına başvuruda bulunamazlar.
  • Sağlık Testi: Polis olacak bireylerin hem ruhsal hem de fiziksel açıdan son derece iyi ve sağlıklı olmalıdırlar. Okula alınmadan önce bir dizi sağlık muayenelerinden geçen bireylerin bu muayene ve testlerden başarıyla geçerek doktorlardan polis olabileceğine dair rapor almaları gerekir.

Polis Meslek Yuksekokulu mezuniyet

Tüm bu şartlara sahip olan bireyler, Polis Meslek Yüksekokulu alımları yapıldığı takdirde ilk olarak e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmalılar. Yapılan başvuruların sonucunda sözlü, fiziksel mülakatların yanı sıra gerekli muayene ve rapolara da sahip olmaları gerekir. Tüm bunlara sahip olan bireyler gerekli olan her aşamayı başarılı bir şekilde atlattıktan sonra polis olmaya hak kazanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir