Askeri Personel

Merak Edilenler: Astsubay Eğitim Yerleri ve Süresi

astsubay egitim yerleri egitim suresi egitim nasil olur

Merak Edilenler: Astsubay Eğitim Yerleri ve Süresi

Astsubay rütbesi pek çok kişinin ulaşabilmek için çaba gösterdiği ve belirli şartları olan rütbelerdendir. Zorlu sınavlardan geçen astsubay adayları kadın adaylar ile erkek adaylar birbirinden farklı sınav sürecine tabi tutularak seçilirler.

Bir kişinin astsubay olabilmesi için liseyi bitirmiş ve üniversite sınavına girerek belirli bir puan almış olması gerekir. Daha sonra askeriye mülakatlarına katılırlar ve şartları gerçekleştirip mülakattan geçerlerse astsubay olmaya hak kazanırlar. Yaş olarak daha büyük ve üniversite mezunu adaylar da yayınlanan başvuru tarihlerini takip ederek astsubay olmaya hak kazanabilirler.

Astsubay, er ile erbaşlardan daha yüksek rütbeli olan fakat subaylardan daha alt kademede sayılan bir askeri personeldir. Astsubay olmaya hak kazananlar hem askeriyedeki hiyerarşide bir yer edinirler hem de muharebe alanı ve askeriyede çeşitli görevler alırlar. Astsubaylar bir nevi subay ve erler arasında köprü görevi görür. Yalnızca kendi birliğinden değil askeriyedeki birlikler arasındaki iletişimden de sorumludur.

astsubay egitimi nasil olur

astsubay egitimi nasil olur

Bulunduğu birliğin güvenliğini sağlayan astsubaylar muharebe alanlarında da görev alarak buradaki görevlerini icra ederler. Pek çok farklı önemli görevleri vardır ve askeriye alanındaki toplam birliklerin düzgün iletişimde kalması ve asayişin sağlanmasında görev alırlar.

Diğer görevliler gibi astsubaylar da hak kazanabilmek için Türkiye vatandaşı olmak zorundadır. Kişiler için üniversite sınavından geçer not almak önemlidir fakat bir de Astsubay Meslek Yüksek Okulları vardır. Bu okullardan başarıyla mezun olanlar astsubay olmak için daha avantajlı durumda olurlar. Fakat illaki bu meslek yüksek okulunu okuma şartı aranmaz. Herhangi bir liseden mezun olan her kişi ösym puanı yeterli olduğu takdirde başvurusunu yapabilir.

Astsubay eğitim yerleri de özel yerlerdir ve ülkemizin pek çok ilinde bulunurlar. Bir kişi astsubay olmak istediğinde eğitim aşamasına geçmeden önce birtakım sınavlara ve mülakatlara girmelidir. Bu testler zorlu testlerdir ve başarılı olanlar eğitim almaya hak kazanırlar. Tüm şartlar sağlansa bile sınavlardan geçmek için çalışmak ve azim gerekmektedir.

Astsubay olmak için başvuruda bulunmadan önce yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

  • Kişinin bedeninde dövme ya da kazalara bağlı yanık, iz gibi durumların olmaması
  • Üniversite mezunu olanlar da başvuru yapabilirler fakat bu kişilerin 26 yaşını geçmemiş olması gerekir
  • Dişlerin sağlıklı olması
  • Lise mezunu olması
  • Bedeninde herhangi bir engel ya da kusur bulunmaması
  • Boy uzunluğu olarak belirlenen yükseklikte olunması
astsubay egitimi kac gun

astsubay egitimi kac gun

Bu şartları yerine getirebilen her kişi başvuruda bulunabilir fakat yine de sınavları geçemezse astsubay olmaya hak kazanamaz. Başvuru yaparken yine ilgili yerlerden sağlık raporu almak da şarttır.

Kadınlar için astsubay olma şartlarında erkeklerden farklı olan bazı ek maddeler bulunur. Örneğin erkeklerin boy uzunluğu en az 1.64cm kabul edilirken kadınların olması gereken en az boy uzunluğu 1.58cm’dir. Bedeni sağlıklı olmalı ve kilo, boy dengeleri istenilen şekilde olmalıdır. Kadınlar için erkeklerden en önemli farklılık astsubay olabilmek için dört yıllık bir üniversiteden mezun olmaları şartıdır. Erkeklerde bu şart aranmaz.

Erkekler için herhangi bir liseyi bitirmek yeterli bulunur. Astsubay olanlar Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma ile görevlendirilebilirler. Eğitim bittikten sonra görev yerlerine giderek astsubay rütbesini yükselmiş halde görevlerine başlarlar. Astsubaylık çok eski zamanlara dayanan bir rütbe değildir. Türkiye NATO üyesi olduktan sonra astsubay rütbesi kullanılmaya başlanmıştır.

Sınav süresi ilk önce yazılı olanlarla başlar ve sınavlardan 70 puan ve üstü alanlar mülakata girmeye hak kazanırlar. Mülakat süreci de oldukça zorlu ilerleyen bir süreçtir.

astsubay egitimi nasil

astsubay egitimi nasil

Astsubay Eğitim Yerleri

Astsubay adayları ASEM denilen eğitim merkezlerinde eğitim alırlar. Ülkemizde birçok ASEM merkezi bulunur ve yüzlerce kişiye eğitim verilir. Burada eğitim gören kişiler mezun olduğundan astsubay rütbesini kazanmış olurlar.

ASEM’e girebilmek için hem üniversite sınavından geçer not almak hem de astsubay sınav ve mülakatlarından başarılı bir şekilde geçmek gerekir. Hak kazandığınızda eğitim merkezinde alacağınız eğitimin süresi 1 yıldır. Eğitim merkezinde hem teorik hem de fiziksel eğitim verilir.

Temel, akademik eğitim, parkurlar gibi pek çok ders vardır ve sıkı bir çalışma prensibi gerektirir. Astsubay eğitim süresi dolduğunda kişiler görev yerlerine gönderilirler ve ihtiyaçları oldukları bilgisel ve fiziksel donanımı kazanmış olurlar. Bu süreç o yıl içerisinde askeri birliklerin kaç astsubaya ihtiyacı olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Eğitim merkezlerine girmeye hak kazanan adaylar burada eğitim aldıkları süre boyunca yeme içme giderleri ile konaklanacak yer masrafları devlet tarafından karşılanır. Eğitim süresi biten kişiler sözleşmelerini imzalayarak astsubay rütbesini kazanırlar ve askeriyeye teslim olurlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri tüm bu süreçler başlamadan önce yıl içerisinde kaç adet astsubay alınacağını açıklar ve adaylar içerisinden başvurular bu sayılara göre kabul edilir. Sayı yeterli miktara ulaştığında diğer adaylar gelecek seneyi beklemek zorunda olurlar.

Bazen yıl içerisinde ikinci kez de astsubay alımı yapılacağı açıklanır ve ihtiyaç durumunda kişiler iki kere başvuru yapmaya hak kazanabilirler.

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yuksekokulu egitim

Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yuksekokulu egitim

Astsubay Eğitim Süresi

Kaç kişi alınacağına göre değişiklik de olabilmesine rağmen ASEM eğitim merkezlerinde kişilerin astsubay olabilmesi için verilen eğitim 1 yıl sürer. Astsubay eğitimi kaç ay gibi sorularınız için internetten de araştırma yapabilir ve başvuru süreçlerini takip edebilirsiniz.

Başvuru zamanlarını kaçırmamak oldukça önemlidir yoksa hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

astsubay egitimi hakkinda bilgi

Astsubay olmaya hak kazanıp eğitimi de başarıyla tamamlayan kişilerin ortalama maaşları 6.000 TL’dir. Fakat bu görev yerlerine ve kıdemlere göre de değişebilir. Eğitimden yeni mezun olanların maaşıyla birkaç yıldır kıdemli olmuş kişilerin maaşları aynı değildir. Kıdemli askeri personelin maaşları 8.000 TL’ye kadar olabilir. Askerde zorlu görevlere katıldığınızda aldığınız bir görev tazminatı vardır.

Örneğin Doğu bölgelerinde bir terör operasyonuna katılan astsubay operasyon bittikten sonra 8.000 TL’ye kadar görev tazminatı alabilir.

Üniversite mezunu adaylar kısa dönem normal askerlik yapmayı tercih edebilecekleri gibi sınavlara ve mülakatlara girerek direkt olarak askerliğini astsubay olarak da yapabilirler. Bu süreç üniversite mezunları için 1 yıldır. Daha sonra askerlik hizmetini bu şekilde tamamlayanlar isterlerse ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ihtiyaç durumu var ise görev süreleri bitmiş olmasına rağmen astsubay olarak kalmaya devam edebilirler.

Fakat illaki üniversite mezunu olmanız şart değil. Lise mezunu olmak da astsubay olabilmek için yeterli oluyor. Sınavlardan ve mülakattan yüksek başarıyla geçtiğinizde hangi okuldan mezun olduğunuzun önemi kalmamış oluyor. Erkekler genel olarak okul bittiğinde işsiz kalma durumlarından korktukları için askeriyeye başvurmayı daha güvenli bir yol olarak görüyor. Kara, deniz, hava, jandarma astsubay rütbeleri gibi daha farklı seçenekleri de oluyor. Örneğin muvazzaf astsubay, sağlık astsubay, sözleşmeli astsubay, bando astsubay gibi farklı görev yerlerine de gidilebiliyor. Her görev yerinin kendine özel şartları mevcut oluyor.

Yedek astsubay başvuruları da oldukça çoktur. Uzun dönem askerlik yapacak olanlar ya da bedelli askerlik yapacak olanlar ihtiyaç halinde astsubay olarak görevini icra edebilir. Yine astsubaylık görev süresi 1 yıl olarak başlanır ve bu 1 yılın ilk iki ayında kişiler eğitime tabi tutulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir