Genel

Ukrayna’ya Yardım: Gönderilebilecek Ürünler ve Teslimat Adresleri

ukrayna yardim urunleri adres malzeme

Ukrayna’ya Yardım: Gönderilebilecek Ürünler ve Teslimat Adresleri

Savaş insanoğlunun en acımasız yanını ortaya çıkaran bir olgu ve en son örneğini, dünyanın en soğuk coğrafyasında izlemekteyiz. Savaşın en soğuk yüzünün görüldüğü, Ukrayna’da geçtiğimiz günlerde patlak veren Rusya işgali ile adeta bir insanlık dramı yaşanıyor. Hiçbir toplumun hazırlıklı olmadığı savaş olgusunun mağdur tarafı ise, her zamanki gibi sivil halk oluyor. Dünyanın dört bir yanından başlattıkları yardım kampanyaları ile savaşın sosyal etkilerini azaltmak için çabalayan yardımseverlerden, Ukrayna’daki güvenlikli bölgelere yardım yağıyor.

Savaş yüzünden pek çok kişinin evlerini terk etmek zorunda kalarak, güvenli bölgelere taşınmış olması, iklimin soğuk etkisi nedeniyle oldukça zor koşullara direnilmesi gerektiği gerçeği ile daha da ciddi bir mağduriyet düzeyi yarattığından, giden yardım malzemeleri de buna bağlı olarak şekillenmekte. Yardım paketleri içerisinde, birincil sırada temel tüketim sınıfı gıda maddeleri yer alırken, aynı düzeyde önem taşıyan kış şartlarına karşı direnci arttıran giyim ürünleri bulunuyor. Bu anlamda, yardım kampanyalarına katılım sağlayan kişilerin işlevsel ürünleri bu paketlerde birleştirebilmesi de, çözüm yaratabilmek açısından bir önemli bir hal almakta.

ukrayna yardim kampanyasi urun malzemeler

Fotoğraf: Ukrayna Derneği

Ukrayna Yardım Kampanyası

Dünya’nın herhangi bir bölgesinde savaş krizinin yaşanması ile birlikte siyasi ve uluslararası pek çok otorite yardım ve destek adına bir araya gelmektedir. Bu otoritelerin düzenlediği kampanyalara ek olarak, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve sivil halk da başlatacakları kampanyalarla savaş bölgesine destek verebilir.

Ukrayna’da yaşanan işgalle birlikte bu anlamda pek çok kurum ve kuruluş önderliğinde yardım kampanyaları başlatıldı, Kızılay, Büyükelçilik ve pek çok il ve ilçe belediyesi tarafından düzenlenen bu kampanyalara halkımızdan büyük destek yağıyor.

ukrayna yardim turkiye kizilay

ukrayna yardim turkiye kizilay

Daha önce yaşanan afetlerde ve savaşlarda halkın bilinçsizliği yönünden yollanan yardım malzemeleri atıl hale gelirken, kişilerin yardım amaçlı gönderdikleri ürünler konusunda dikkat etmeleri faydalı olacak. Herhangi bir savaş alanına destek vermek, kişilerin evlerinde atıl durumda bulunan ya da kullanım ömrünü doldurmuş ürünleri elden çıkarmaları için bir alternatif yaratıldığı anlamına gelmez. Yani yardım amaçlı evlerinizde kullanılmayan mevsimlik kıyafetlerinizi, ikinci el herhangi bir ürünü ya da tüketim maddesini göndermeniz, yardım amacına ulaşmamasının yanı sıra, gidecek yardım tırları içerisinde boşu boşuna bir alan kaplayacak ve asıl yardımların ulaşmasını engelleyecektir. Dolayısıyla gönderilen ürünlerin, savaş bölgesindeki mağduriyeti gidermesi söz konusu olmayacak ve ülkemizin uluslararası platformda itibarsızlaşması gibi sonuçlar doğuracak.

Yardımseverlerin bu açıdan söz konusu durumların yaşanmaması için, Ukrayna gibi iklim şartlarının bir hayli güç olduğu bölgelere neleri göndermesi konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

ukrayna yardim kampanyasi koli destegi

ukrayna yardim kampanyasi koli destegi

Ukrayna’ya Yardım için Neler Gönderilebilir?

Yardımseverlerin ilk olarak dikkat etmesi gereken konu, tabi ki temel tüketim malzemeleri olmalı. Uzun süreli olarak korunabilecek et ve sebze konserveleri, yemek konserveleri gibi yardımlar oldukça etkili olacaktır. Bu ürünler evlerimizde tüketim için hazırladığımız konservelerden farklı içeriklere sahiptir. Tercih edilen konservelerin metal kutulu olması, transfer sürecinde hasar görmeden ulaşması açısından etkili olacağından tercihlerin bu şekilde yapılması önerilir.

Yardım kutularına destek amaçlı temel kullanım amacına hizmet eden medikal ürünler konulabilir. Yine bu ürünlerin paketi açılmamış, ikinci el statüsü kazanmamış paketli ürünler içinden seçilmesi önemlidir.

Söz yardımların Ukrayna gibi soğuk iklime sahip bir ülkeye gidiyor olması, kişileri soğuktan koruyacak ürünlerin gönderilebilmesini hayati bir konuma getirir. Burada ifade edilen battaniye, yorgan, hırka, kaban, atkı, bere ya da türevi ürünler değildir. Ukrayna ülkemize kıyasla çok daha soğuk ve sert kış koşullarına sahip bir coğrafyada yer alır. Dolayısıyla bu şartlar için özel olarak tasarlanmış, ağırlıklı olarak askerler ve kampçılar gibi zor şartlarda bulunan kimselerin kullandığı yüksek koruyuculu, uzun süreli kullanıma elverişli, sağlıklı ve dayanıklı giyilebilir termal ve polar ürünlerin gönderilmesi, çok daha işlevsel olacaktır.

 • Ukrayna Büyükelçiliğinin yardım listesinde yer alan malzemeler şu şekilde;

Giysi, kışlık ürünler, ayakkabı, bot (erkek, kadın, çocuk), üniforma, termal iç giyim, yorgan, battaniye, yatak takımları, uzun ömürlü gıdalar, içme suyu, kap-kaçak, tek kullanımlık tabak, bardak, kaşık, çatal, bıçak v.s. ilk yardım kitleri, inşaat malzemeleri, ısıtıcı, çadır ısıtıcısı, mobilya, uyku tulumu, mat, çadır, şişme yatak, hijyen malzemeleri, hijyenik ped, alt açma yatak koruyucusu, yetişkin alt bezi, bebek bezi, fener, akülü fener ve portatif akülü lamba, mum, batarya, power-bank, akü, jeneratör, tekerlekli sandalye (yetişkin ve çocuk), hasta yürüteci, rolatör, koltuk değneği, hastane yatağı, bio tuvalet, ilk yardım çantası…

Ukrayna’ya Gönderilebilecek Yardım Ürünleri

Soğuğun etkisini azaltmak için kampanya paketlerine koyarak, destek olabileceğiniz ürünlerle ilgili detaylı bilgi aktarımı sağlamamız neden bu ürünleri tercih etmeniz açısından yol gösterici olacaktır.

Ukraynaya Gonderilebilecek Yardim Urunleri

Ukraynaya Gonderilebilecek Yardim Urunleri

Sitemiz, bahsedeceğimiz tüm ürünleri temin edebileceğiniz alternatifler sunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana hem askerlerin, hem dağ sporları ile ilgilenen kişilerin hem de düzenlenen tüm yardım kampanyalarının destekçisi olan askermarketi.com, Ukrayna’ya yardım kolileri hazırlayabilmeniz için de siz yardımseverlerin yanındadır. Sitemiz üzerinden farklı alternatiflerle ulaşabileceğiniz bu ürünler içerisinden, size en uygun olanı tercih edebilir ve Ukrayna’da yaşanan savaşın etkilerini azaltabilirsiniz.

UKRAYNA DESTEK OL

UKRAYNA DESTEK OL

Uyku Tulumu

Ukrayna’ya gidecek yardım kolilerinde kesinlikle yer alması gereken hayati öneme sahip bir üründür. Hava sıcaklığının eksiye düştüğü gecelerde, kişileri hayatta tutma özelliğine sahiptir.  Kadın, erkek, yaşlı, genç ve özellikle çocukların güç koşullara dayanabilmesi açısından kesinlikle tercih edilmelidir.

kamuflaj askeri avci kamp uyku tulumu

kamuflaj askeri avci kamp uyku tulumu

Termal İçlik Takımı

Soğuğa karşı insanların bedenlerini saran ve dış giysilerin altına giyilen bu takımlar, askeri amaçlı olarak üretilen seçenekler içinden seçilmelidir. Termal materyallerle üretildiğinden yüksek oranda koruma sağlar, soğuk havalarda vücut ısısının düşmesini engeller.

nano askeri termal iclik takim

nano askeri termal iclik takim

Kışlık Uzun Havlu Çorap

Pek çok asker tarafından kış dönemi için seçilen bu çoraplar, soğuk nedeni ile yaşanabilecek uzuv donmalarının önüne geçer. Yüksek koruyucu materyallerden üretilmiştir ve ayağı tam anlamıyla kavrar ve derinin nefes almasını sağlayarak ayak sağlığını da gözetmektedir.

siyah havlu kislik corap1

siyah havlu kislik corap1

Dört Mevsimlik Uzun Askeri Çorap

farklı renk alternatifleri ile üretilen bu çoraplar, tüm mevsimlerde tercih edilebilen, koruyucu özellikte çoraplardır. Hem kadınların hem de erkeklerin kolaylıkla tercih edebileceği bu çoraplar yardım kolilerinde yedek çorap mantığıysa mutlaka bulunmalıdır.

kislik askeri havlu corap

kislik askeri havlu corap

Kar Maskesi

Kişilerin aşırı soğuğa maruz kalması, yüz bölgesinde kar yanığı, geçici ya da kalıcı körlük, kangren ve yüz felci gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması anlamına gelir. Sitemizden temin edeceğiniz yüksek koruyuculu termal kar maskeleri ile savaş bölgesindeki insanların bu gibi durumlara karşı güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

siyah kar maskesi bere asker outdoor malzemeler

UKRAYNA DESTEK OL

Polar Hırka

Ukrayna’daki pek çok insanın günlük kıyafetleri içerisinde yer alan polar hırkalar, yardım kolilerinde yer almak zorunda olan hayati ürünlerden biridir. Farklı renk seçenekleri ile satışa sunduğumuz bu ürünler, olumsuz iklim koşullarına karşı yüksek koruma özelliğine sahiptir.

acik haki antrasit taktik polar ink

Suya Dayanıklı ve Goratex Askeri Bot

Su geçirmez ve polar, kürklü ortopedik taban malzemeleriyle güçlendirilen bot seçeceklerimiz, doğrudan askeri kullanım amaçlı tasarlanmıştır. Aynı zamanda uzun süreli kullanım için de elverişlidir parmak donmalarını engeller.

scooter fermuarsiz siyah askeri bot outdoor bot askeri malzeme

scooter fermuarsiz siyah askeri bot outdoor bot askeri malzeme

Askeri Fanila (T-Shirt)

Askerlerin, gece uyumak için tercih ettiği bu ürünler pamuklu ve sağlıklı materyallerden imal edilir. savaş bölgesinde yedek kıyafet ve gece kullanımı için idealdir.

askeri fanila tisort askeri malzemeHacimli Sırt Çantaları

Farklı özelliklere sahip çok gözlü dayanıklı ve işlevsel çanta modellerimiz ile, kişilerin güvenli bölgelere giderken kişisel eşyalarını yanlarında götürebilmelerine yardımcı olabilirsiniz.75lt siyah askeri outdoor dagci canta2UKRAYNA DESTEK OL

Ukrayna’ya Nasıl Yardım Malzemesi Gönderilir?

Ukrayna’da yaşanan savaşın etkilerini azaltmak için, pek çok kurum ve kuruluş yardım kampanyaları düzenlemektedir. Yardımların amacına ulaşması ve kötü niyetli kişilere prim vermemek adına güvenilir kaynaklarla yardımlarınızı iletmeniz son derece önemlidir. İstanbul, Ankara ve Antalya illerinde bulunan Ukrayna Büyükelçilikleri kanalıyla desteklerinizi savaş mağdurlarına iletebilirsiniz.

Ukrayna’ya Gönderebileceğiniz Yardım Ürünleri“ni web sitemiz üzerinden satın alabilir, adres kısmına aşağıda yer alan resmi adresleri yazabilir ve kargolarınızın 3 iş gününde Ukrayna Büyükelçiliği ya da derneklerine teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Sipariş verdikten sonra WhatsApp hattımız ile iletişime geçip kargo takip numaranızı isteyebilir, yardımlarınızın durumunu takip edebilirsiniz.

Sözcü Gazetesinin internet sayfasında da yer aldığı gibi, Ukrayna Büyükelçiliği ve Ukrayna yardımlaşma derneklerinin gönderim sağladığı belirtilirken, malzeme teslim adresi şu şekilde yer almaktadır:

 • Ankara. Türkiye’deki Ukrayna Büyükelçiliği (7/24 açık, Sancak Mah, 512. Sk. No: 17, 06550 Çankaya / Ankara, +90 501 228 09 17) Her gün 09:00-21:00 saatler arası.Adana-Ukrayna Dostluk Kültür Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Cemalpaşa mah, Ethem Ekin Sk, Dr. Ekrem Beyazit apt b blok kat 1 no 2, +90 538 526 32 89
 • Antalya -Ukrayna Aile Derneği (Sinan Mahallesi, 1288 Sokak, Emrah Apartman 2/2, Muratpaşa/Antalya, 05324476559
 • Akdeniz Ukraynalılar Derneği (Çaybaşı Mah. 1350 sok. No 54, kat 3 Muratpaşa Antalya, +90 541 640 18 21)
 • Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği (+90 534 924 98 45)
 • Bodrumlu Ukraynalılar Derneği (+90 (541) 340 13 40)
 • Bursa Ukraynalılar Derneği (Karaman Mah. Fulya Sk. No:1 ofis 43 (Karaman Dernekler Yerleşkesi, +905459243820)
 • İstanbul Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu (Şenlikköy, Adakale Sk. No:13, 34000 Florya/İstanbul)
 • Ukrayna Dayanışma Derneği (10.00-18.00, Maltepe, Cevizlibağ Köprüsü No:8, Zeytinburnu/İstanbul Parima ofis 90 (+90 531 200 28 25)
 • İzmir Ukraynalılar Derneği (Kıbrıs Şehitleri cad. İrfan Boyuer sok. no: 9 kat: 2 Alsancak İzmir, +905465707573)
 • Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği (Cumhuriet Mah., Rıfat arın sokak, Yazıcı oficce, kat:2, No:9, Kuşadası. +90 534 558 54 09)
 • Kapadokya (Tekelli mah. Hacı Alibey cad. No:38/1 Uçhisar/Nevşehir +905452192060)
 • Mersin Ukraynalılar Kültür Turizm ve Eğitim Derneği (+90 539 247 39 14)

UKRAYNA DESTEK OL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir