Genel

Astsubay Parkuru Kaç Saniyede Tamamlanmalı?

astsubay parkuru kac saniye kadin erkek

Astsubay Parkuru Kaç Saniyede Tamamlamalı?

Astsubay parkuru kaç saniyede tamamlamalı konusu sınavlara girmek isteyen kişiler için merak konusudur. Astsubay olmak isteyen kişiler sözlü ve yazılı olmak üzere sınavlara girerler. Bir de fiziksel yeterliliklerinin sınandığı sınavlar yapılır. Koşu parkuru da bu sınavlardan biridir.

Astsubay olmak isteyen kişilerin ilk olarak fiziksel yeterliliğini kanıtlamaları gerekir. Parkurda başarılı olanlar mülakat görüşmelerine de hak kazanmış olurlar. Koşu parkuru başlangıçta 6 metre koşuyla başlayarak sonrasında 5 sıçrayış ile jimnastik parkurunda devam eder.

3 metrelik düz koşuyla devam ederek 6 tane lastik engelin içerisinden geçerler. Daha sonra 3,5 metre düz koşuyla yeniden başlarlar. Koşunun ardından 15 kg ağırlığında bir yük taşıyarak 10 metre bu ağırlığı taşıyarak devam ederler.

astsubay parkuru kac saniye tablo

Astsubay Parkuru Saniye – Tablo

Ağırlık taşıma alanı geçildiğinde 5 metre düz koşuyla devam eder. Sonrasında sağlık topu denilen alana başlanır. 6 metre düz koşuyla devam ederek takla atma alanına gelir. Sonraki aşamada 6,5 m slolom koşuyla devam eder. Sonrasında yeniden 3 m düz koşu başlar. Sonrasında 6,5 m uzunluğunda alttan ve üstten geçmeli engel parkuruna başlanır. En son olarak da 5,5 m düz koşuyla parkuru bitirir.

Astsubay Meslek Yüksek Okulu

Astsubay olmak isteyen adaylar öncelikle meslek yüksek okulundan mezun olmalıdır. Daha sonra başvurularını yaparlar ve fiziksel, sözlü ve yazılı sınavlar olurlar. Fiziksel sınavlardan en zorlulardan biri koşu parkuru sınavıdır. Bu parkuru en kısa sürede bitiren adaylar sözlü sınavlara girmeye hak kazanırlar.

astsubay parkuru kac saniye

astsubay parkuru kac saniye

Astsubaylık sınavlarından sonraki eğitim aşaması da oldukça zorludur. Bazı adaylar eğitim aşamasında vazgeçebilirler. Bu sebeple her sene kontenjandan daha yüksek sayıda kişinin başvurusu dikkate alınır ve vazgeçenler olursa diğerleri yedekte bekletilir.

Astsubay erbaşlar ile subaylar arasındaki iletişimi sağlayarak görev yaptığı komutanlıkla asayişi ve güvenliği sağlar. Birlikler arası iletişimden de sorumludur. Astsubay olarak çalışan kişiler nöbet listelerini hazırlarlar ve zamanları belirlerler. Savaş araçlarında nişancı olarak çalışabilirler. Askeriyeye ait araçların onarımına ve bakımına da katkı sağlarlar. Birliğin temiz kalmasını ve düzenli olmasını sağlamakla görevlidirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir