Askeri Personel

Yedek Astsubay Neye Göre Seçiliyor?

Yedek Astsubay Neye Gore Seciliyor

Yedek Astsubay Neye Göre Seçiliyor?

Yedek astsubay neye göre seçiliyor vatandaşların merak ettikleri konulardan biridir. Yedek astsubay olabilmek için yapılan başvurular e-devlet üzerinden gerçekleşir. Yedek astsubay olabilmek için olması gereken şartlardan ilki kişinin iki senelik meslek yüksek okul mezunu olmasıdır. Yedek astsubay olan kişiler 12 ay olan hizmet sürelerini yerine getirirler.

Yurt dışında okuyan kişilerin okudukları okul eğer ülkemizde 2 yıllık yüksek öğrenime eş durumda ise ülkemizde yedek astsubay olarak görev alabilirler. Bedelli askerlik yapan kişi ilk önce ödemesini yapar ve ödeme yaptıktan sonra celp için tercih belirler.

Bedelliye başvuru yapan kişi sayısı çok olduğunda kura çekilişi yapılır. Kurada çıkmayan kişiler dilerse askerlik görevi için erteleme başvurusu yapabilir. Ertelemek istemiyorsa ve eğitim durumu uygunsa yedek astsubaylık için başvurabilir. Bedelli askerlik şartı yoktur 4 senelik yüksek öğretimden mezun olan herkes yedek astsubay olabilmek için başvuru yapabilir.

4 senelik yüksek öğretim mezunlarına ek olarak yedek astsubaylık görevine meslek yüksek okulundan mezun olan kişiler de başvurabilir.

yedek astsubay nasil olunur

yedek astsubay nasil olunur

Yedek Subay Nasıl Olunur?

Yeni çıkan yasaya göre 4 yıllık üniversite mezunları ile birlikte 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları da yedek astsubay görevine başvuruda bulunabilir. Ayrıca bedelli askerlik ödemesini yapmasına rağmen kurada adı çıkmayan kişiler de görevini yedek astsubay şeklinde yapabilirler.

Yedek astsubaylar 12 ay görev yaparlar. Başvurular e-devlet aracılığı ile gerçekleştirilir. Kişinin yedek astsubay olabilmesi için başvurusunu özgür iradesi ile yapması gerekir. Başvurular fazla olduğunda yedek astsubaylık için başvuranlar ve yükümlü olanlar erbaş ya da er göreviyle yükümlülüğü gerçekleştirirler.

Yükümlü olan kişiler yedek astsubay görevine yerleştirilir ve arda kalan kişiler için erbaş ya da er pozisyonu açılır. Yedek astsubay alımı açıldığında öncelikle aday adayları değerlendirilir. Uygun özelliklere sahip kişilere öncelik verilir. Yaş, sağlık durumu, eğitimi, mesleği, yabancı dile hakimiyeti, üniversiteyi kaç derece ile bitirdiği, fiziki özellikleri başta olmak üzere pek çok etken kontrol edilir ve uygun aday adayları arasından seçimler gerçekleştirilir. O günün şartları da seçim yapılırken göz önünde bulundurulur.

Yedek Astsubay Neye Göre Seçiliyor?” ile ilgili yorumlar;

  1. Mazlum Çelebi dedi ki:

    Ben yedek astsubay olmak istiyorum dıyarbakır Silvan yaşıyorum 05423741569

  2. Soner Ölmez dedi ki:

    Merhaba Yaş 22 2002liyim nasipse 08.02.2024 gidiş tarihim üniversiteyi 4 üzerinden 3.62 ortalama ile bitirdim radyoloji sağlık bölümü mezunuyum astsubay işaretledim çıkma olasılığı yüksek midir acaba sağlık durumum iyi içki sigara kullanmıyorum gözlük kullanıyorum sadece sağlık muayenesinden askerliğe elverişli olarak geçtim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir