Askeri Personel

Kompozit Başlık ile Selam Verilir Mi?

Kompozit baslik selam verilir mi

Asker selamlarının kökeni Avrupa’ya dayanmaktadır. Eski dönemlerde askerler kendi dönemlerinin kılıçlarını taşımaktadır. Askerler birbirleri ile karşı karşıya geldiklerinde savaşma niyetinin olmadığını göstermek için sağ elini havaya kaldırmaktadır.

Roma döneminde askeri selam sorunlu hale gelmektedir. Zırh ve kılıçlar yerini silahlara bıraktığında asker selamı da değişiklik gösterdi. Askerler selam vermek için sağ elin kaş hizasında kaldırmaya başladı. Türk milleti olarak da Metehan’ın kurmuş olduğu ordumuz günümüzde güçlü bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

Peki, asker selamı nasıl verilir? Kompozit başlık nedir? Kompozit başlık ile selam verilir mi? Selam verilir ise bu nasıl gerçekleşir? Merak ettikleriniz ve ilgili konuya açıklık getirecek bilgileri yazımızdan takip edebilirsiniz.

kompozit baslik selamKompozit Başlık ile Selam Verilir Mi?

Kompozit başlık karacıların, denizcilerin ve havacıların tatbikat sırasında ya da sıcak gelişme esnasında takmış oldukları miğfer başlıktır. Bir nevi savaş kıyafetidir. Dolayısıyla bu başlığı takan askerlerin ellerinde silah olur. Silah olduğu için de asker selamı silah ile verilir. Dolayısı ile böyle bir durumda kompozit başlık ile selam verilmez. Askeri kaideler kuralında böyle bir madde yoktur.

Ancak elde silah olmaması durumunda, kep, şapka, kompozit başlık vb. ile selam verilir. Buradaki ince çizgi askerin silahlı olup olmamasıdır. Daha önce Hulusi Akar’ın Genel Kurmay Başkanı iken de kompozit başlık ile selam verdiği görülmüştür. Kurallar ile sabit olmasa da kompozit başlık ile selam verilmesi askeriyede sık karşılaşılan bir durumdur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir