Askeri Ürünler

10 Marka: En Bilinen Askeri Bot Markaları

askeri bot markalari

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Gün boyu farklı görevler gerçekleştirmek için ayakta kalan; uzun yollar yürüyen ya da dağa bayıra tırmanan askerler ve personeller için botlar gerçekten çok büyük önem taşıyor. Çünkü kötü bir bot yalnızca ayak sağlığını değil vücudun genel sağlığını da bozuyor. Yani aslında kalitesiz malzemeden imal edilen ve ergonomiden yoksun olan askeri botlar, bir dizi sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Askeri Bot Markaları ve Askeri Bot Modelleri

Askeri Bot Seçerken Nelere Dikkat etmek Gerekir?

Bölgeye bağlı olarak askeri şartlara uygun; su geçirmeyen, hızlıca yıpranmayan, hafif ve ayağa tam oturan (bol ya da dar olmayan) modelleri seçmek şart. Nasıl dar bir bot ayağa vurup yara yapabileceği ve sonrasında ayak sağlığında tıbbi bir müdahale gerektirecek kadar sorun yaratabileceği gibi bol ayakkabılar da ergonomiyi olumsuz etkiliyor. Askeri botlarda ayak numarasının 1-2 numara büyük olanları tercih ediliyor ama aslında bu çok yanlış bir durum.

Askeri bot markaları oldukça fazla. Yani aslında LOWA, Vogel, YDS ve Scooter akla ilk gelen markalar olsa da yelpaze epey geniş. Askeri bot markaları erkek ürünlerine fazlasıyla önem verdiği için seçenekler artıyor ve bu da doğal olarak kullanıcılara yarıyor. Bu arada birçok farklı markanın yerli üretim olduğunun altını çizelim. Askeri botlar arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken çok fazla faktör var. Bunlardan bir diğeri de koku yapıp yapmıyor oluşu. Çünkü botlarda kullanılan malzeme bu konuyla doğrudan alakalı. Ama listedeki tüm modeller kokuyu engelleyebilen özel malzemelerle üretiliyor.

1.) LOWA

LOWA aslında Slovakya menşeili bir şirket. Fakat Almanya, Avusturya ve İsviçre’de her yıl milyonlarca çift ayakkabı üretiyor. Askeri bot LOWA, 1923’ten bu yana botlar ve çeşitli ayakkabılar üzerinde çalışıyor. Özellikle yenilikçi tasarımlarla tescilli teknolojiyi birleştirip ortaya askeri şartlar için en uygun modelleri çıkarıyor. Avrupa üretimiyle birlikte sağlamlık ve rahatlığı da bir arada sunuyor. GORE-TEX astarın kullanıldığı LOWA bot modeller suya dayanıklılığın yanı sıra nefes alabilir bir yüzey sebebiyle terleme ve koku yapmıyor. Ayrıca kauçuk taban gereği çeşitli yüzeylerde yüksek bir tutuş sağlıyor; kayma ve buna bağlı olarak düşmeyi engelliyor.

lowa askeri bot modelleri

2.) Vogel

Askeri bot markalarından Vogel de ürettiği ürünlerde gerçekten dikkat çekici yeniliklere yer veriyor. Ana menşei Türkiye ve tamamen yerli imkanlarla üretim gerçekleştiriliyor. Kaliteli malzemelerle yüksek teknolojili enjeksiyon yöntemiyle imal edilen ayakkabılar hem sağlam hem de uzun süreli kullanımda dahi ergonomiden ödün vermiyor. Vogel tarafından üretilen askeri botlarda ipin yanı sıra fermuarlı yapı sayesinde giyme ve çıkarma işlemi kolaylaşıyor. Ayrıca yine modele bağlı olarak arka kısımdaki özel taban ayağı tam olarak kavrıyor.

vogel askeri bot modelleri

3.) YDS

Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi A.Ş. (YDS), askeri ve güvenlik alanında özellikle teknik bot; ayakkabı ve tekstil başta olmak üzere balistik gözlük ve çadır gibi ürünlerin dünya standartlarında üretimini yapan başarılı bir Türk şirketi. Ankara’daki 100.000 m2’lik alan üzerinde bulunan tesislerinde, yenilikçi teknolojiler kullanarak üretim gerçekleştiriyor. Askeri bot YDS, yıllık 6 milyon çift teknik aynı zamanda bot üretimiyle sektördeki en fazla hacme sahip şirketlerden biri olma özelliği taşıyor. Günlük, askeri ve operasyonel kullanım için özel olarak tasarlanan modeller arasında nefes alabilir hakiki deriyle üretilmiş botlar da var. Çift yoğunluklu enjeksiyon taban teknolojisinin yer verildiği modeller arazi koşullarında tırmanırken ya da engelleri aşarken rahat hareket ederek dengede kalmayı sağlıyor. YDS ayrıca 2003’te bünyesine kattığı Goliath markasıyla birlikte İngiltere’nin teknik ayakkabı ve bot alanındaki en büyük tedarikçilerinden biri haline geldi. Bu sebeple geçtiğimiz dönemlerde İngiltere ordusu için de botlar üretti.

YDS ASKeri bot modelleri4) Scooter

Türkiye ayakkabı piyasasının duayen isimlerinden biri olan Ahmet Ziylan’ın yeğeni Fikret Şerafettinoğu, 1993’e kadar birlikte çalıştığı dayısından 80 çalışanıyla birlikte devraldığı Macro Ayakkabı’yı ilerleyen süreçte yüksek cirolu çok büyük bir şirkete dönüştürdü. Türkiye’nin ilk su geçirmez botunu ürettikten sonra deri spor ayakkabılar ve bot markası Scooter’ı yaratan şirket, özellikle bu markayla birlikte askeri ürünlere daha fazla yönelmeye başladı. Komando, Jandarma Özel Harekât ve özel kuvvetler için askeri botlar üreten Scooter, birçok modelinde astar kullanmıyor ve bu sayede daha rahat ve yumuşak bir yapı sunuyor. Ayrıca Scooter botlar tarafından emilen ter 24 saat içinde buharlaşıyor ortadan kalkıyor. Bağcıklara ek olarak fermuarlı bir yapı da mevcut. Hatta bağcıklar çözülmeden giyilmesi tavsiye edilmiyor. Aksi takdirde iç astarın hızlıca deforme olabileceği ve fort kısmında ezilme meydana gelebileceği özellikle belirtiliyor.

SCOOTER askeri bot modelleri5.) Vaneda

Askeri bot Vaneda, Türkiye’nin diğer önde gelen şirketlerinden biri. Dünyaca ünlü Colombia ile birlikte geliştirdiği -40 derece dayanıklı ve su geçirmeyen botlarla dikkat çekiyor. Ayrıca su geçirmez teknolojilerden farklı olarak DryTex teknolojisine de yer veriliyor. Bu da taban tasarımıyla birleştiğinde arazi koşullarına tırmanırken hareket kabiliyetini artırarak kaymayı engelliyor. Askeri şartların zorluğu düşünüldüğünde rehberin başında da bahsettiğimiz gibi bu husus gerçekten büyük önem taşıyor. Kanca ve bağcıkların kilit ve cep sistemi tamamen paslanmaz malzemeden imal ediliyor ve üstelik fermuarlı yapısı sayesinde kolayca giyilip çıkartılabiliyor.

vaneda askeri bot modelleri6.) Single Sword

Askeri bot Single Sword, her ne kadar İngilizce isimli bir marka olsa da aslında %100 yerli üretim gerçekleştiriyor. Türkiye’nin özel sektörde ilk askeri bot üretimini gerçekleştiren şirketlerden biri olan Single Sword, ürünlerinde büyük çoğunlukla YKK fermuarlı yapı kullanıyor ve bu sayede botlar rahat bir kullanım sunuyor. Çünkü bağcıklar belirli seviyede olsa da botlar fermuar açılarak hızlıca giyilebiliyor. Yine benzer şekilde bu yapı botları çıkarırken de büyük kolaylık sağlıyor. Single Sword botların modele bağlı olarak arka kısmında yer alan özel taban, ayağı tam olarak kavrayarak mukavemeti artırıyor. Tabanda kullanılan kauçuk malzeme kaymayı önlüyor. Vision astarın kullanıldığı modeller zorlu arazi şartlarında tam performans veriyor.

single sword askeri bot modelleri7.) Yeşil

1980’li yıllarda kurmaya başladığı mağaza zincirini devam ettiren Yeşil Kundura, 90’lı yılların başında dünyaca ünlü markalarla çalışmasıyla birlikte yelpazesini önemli ornada genişletti. Marka üreticileriyle Türkiye’de yapılan bir dizi anlaşma hem üretim hem de pazarlama kısmını kapsıyor. Böylece Cat, Wolverine, Harley Davidson ve Sebago gibi dünya markalarının üretimini de gerçekleştirebiliyor. Askeri kullanımın yanı sıra outdoor ve doğa yürüyüşlerinde de rahatça kullanılabilecek askeri botlar üreten Yeşil, özellikle rahatlık ve sağlamlığıyla ön plana çıkan modeller geliştiriyor. Askeri bot Yeşil, Gratex su geçirmez arazi botları konusunda da epey tecrübeli. Ürünlerin en çok öne çıktığı noktalardan biri ise 3D2 iç tabanlar. Tam olarak 3 mm esnek köpük tabaka, yüksek yoğunluklu EVA köpük tabaka ve şoku absorbe eden elastomer destek barındırıyor. Tabanda kullanılan silikon malzeme kötü koşullardaki arazide bile yüksek performans sergiliyor.

yesil askeri bot modelleri8.) Mondeox Bot

Askeri bot Mondeox, İtalya menşeili bir şirket ve tam olarak 30 yıldır askeri sınıfta yüksek mukavemetli ürünler geliştiriyor. Marka tarafından üretilen hemen her bot fileli astar tasarımına sahip. Bu da aslında ayaktaki ter oluşumunun minimuma inmesini sağlıyor. Sentetik kauçuk dış taban; süet ve polyester kumaş en çok tercih edilen malzemelerin başında geliyor. Tüm bu malzemeler birleştiğinde ise sağlamlığıyla zorlu koşularda tam performans veren bir bot ortaya çıkıyor. Buna ek olarak hafiflik de büyük önem taşıyor. Zira çok uzun süre ayakta duran ya da yürüyen kişilerde botlar bir süre sonra daha da ağırlaşıyor. Dolayısıyla satın alma sırasında bu kriteri de değerlendirmek gerekiyor.

Mondeox askeri bot modelleri9.) Oks Bot

Oks Bot, Örnek Kundura San şirketinin bir markası ve 1925’ten bu yana ayakkabı sektöründe yer alıyor. Ayrıca bu kapsamda askeri botlara ek olarak deri ayakkabıların üretimini de gerçekleştiriyor. Özellikle çöl tipi polis ve asker bot üretiminde uzman olan şirket, bu botlarda 1.8 – 2.0 mm hydrofobic (su itici) özelliğine sahip. Ter emici astarla birlikte %100 polyesterin kullanıldığı botların ter emici yapısı da diğer önemli detaylardan biri. Askeri bot Oks’un öne çıktığı noktalardan bir diğeri de iç tabanda kullanılan antibakteriyel Polly-U ped. Ayrıca dış tabanda da yine yağa ve kaymaya karşı dirençli olan kauçuk tabana yer veriliyor.

oks askeri bot modelleri10.) Carinio Jacks

Yine tamamen %100 yerli üretim olan Carinio Jacks, asker botlarının taban tasarımına ekstra önem gösteriyor. Böylece botlar basıldığı yüzeyi kavrayarak dengede kalmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca yine askeri sınıfta listelenen diğer markalarda da ön plana çıktığı gibi zorlu arazi koşulları için önemli detaylar barındırıyor. Askeri bot Carinio Jacks, eğitim ve devriyenin yanı sıra özel kullanım için de çeşitli ürünler geliştiriyor. Er, erbaş, komando, Jandarma Özel Harekât, özel tim ve özel kuvvetler için botlar tasarlıyor. Üst bölümde dokuma tekstil paneller barındıran botlarda iç astar aşınma dayanımı sayesinde teri absorbe edebiliyor ve hızlıca kuruyor. Ayrıca çift yoğunluklu poliüretan taban da antistatik ve şok absorbsiyonu barındırıyor. İç tabanda ise ergonomiye katkı sağlaması açısından anatomik olarak şekillendirilebilen; çıkarılabilir bir poliüretan iç taban barındırıyor.

Carinio Jacks askeri bot modelleri

Genel olarak askeri bot markaları birçok farklı kriter üzerinde durarak üretim gerçekleştiriyor. Özellikle yeni teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte ürünler hem sağlam ve mukavemetli hem de zemini olabildiğince iyi kavrıyor. Üretimde kullanılan malzeme, iç ve dıştaki ergonomik yapı ve diğer parametreleri göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun olan modeli belirleyebilirsiniz. Askeri bot markaları erkek ürünleri konusunda epey fazla seçenek sunuyor. Ama askeri bot üreticileri özellikle outdoor kullanımı için kadınlara özel birtakım farklı modeller de barındırıyor.

[/vc_column_text][woodmart_products taxonomies=”93″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”]

[/vc_column][/vc_row]

10 Marka: En Bilinen Askeri Bot Markaları” ile ilgili yorumlar;

 1. abdullah ş.fedaioğlu dedi ki:

  merhaba , bana 600 çift haki renk askeri bot gerekiyor hedef fiyatım 35-40 usd -çift fiyatıdır acil
  numara lar 40-48 arası olacak 05323491222

  1. Destek dedi ki:

   Toptan satış için dönüş sağlandı efendim.

 2. İbrahim ş.yalcin dedi ki:

  merhaba , bana 700 çift siyah renk askeri bot gerekiyor hedef fiyatım 30-35 usd -çift fiyatıdır acil
  numara lar 40-48 arası olacak 05323075392

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir