Genel

Askere Giderken Alınacaklar ve Merak Edilenler

askere giderken alinacaklar merak edilenler

Askere Giderken Alınacaklar ve Merak Edilenler

Askerlik her Türk genç erkeğin vatani vazifesidir. Bu görev sürecinde askerlere belli başlı şeylerin gerekli olduğu bilinmektedir. Askere giderken alınacaklar listesi kişinin ihtiyacına göre değişken olabilir. Fakat belirgin temel ihtiyaçların temin edilmesi gereklidir. Erkeklerin askerlik dönemi yıllarca anlatılacak bir konudur. Kimi zaman acı bir anıyla kimi zamanda komedi bir durumla birlikte mutlaka anlatılır. Hatta hiç bitmeyen sohbet konularıdır desek doğru olur. Gerekli olanlar listesi ise genel olarak şöyle sıralanır.

 • İç çamaşır
 • Terlik
 • Havlu
 • Tıraş bıçağı
 • Tıraş köpüğü
 • Kalıp sabun
 • Diş macunu
 • Diş fırçası
 • Kulak çubuğu
 • Tırnak makası
 • Yara bandı
 • Bot kilidi
 • Dolap kilidi
 • Boyundan askılı cüzdan

Yukarda sıralanan maddeler genel ihtiyaç sayılabilir. Fakat vitamin alınması veya burun spreyi de gerekli olan bir malzeme olabilir. Bu yüzden yazının başında kişinin ihtiyacına göre de değişmektedir şeklinde belirtilmiştir.

6 full asker paketi bedelli asker malzemeleri seti

Askere giderken alacağınız asker malzemeleri ve asker setleri AskerMarketi.com’da.

Askere Gidince İlk Gün Ne Yapılır?

Her Türk genç erkeğin vatani vazife kapsamında askerlik dönemi çağı önemli bir zaman dilimidir. Askerliğin ilk gününden son gününe kadar merak edilen tüm konular araştırılır. İlk olarak çok araştırılan sorgulamadan başlamak gerekir. Askere gidince ilk gün ne yapılır sorusunun cevabı biraz merak uyandırıcıdır. Yeni gelen askerleri yönlendirmek adına askeri personel gelir ve mevcut duruma göre kamuflajlar alınmaya başlar. Koğuş yerleştirilmesi, çevreyi tanıtma ve acemi er yani asker olarak belirtilen kişilerin birbirini tanımasıyla vakit geçmektedir.

Askere Kitap Sokmak Yasak mı?

Askere gidecek genç erkeklerin araştırdığı konulardan biri de askere kitap sokmak yasak mı sorgulamasıdır. Bu konu bazı kitaplara izin verilirken bazılarına izin verilmediği için dikkate alınması gereken bir konu olarak bilinmektedir. Zamanın oldukça yorucu ve kimi zaman sıkıcı geçeceğini düşünerek kitap götürmeyi düşünmek akıllıca olsa da askeriye dönemi zarfında sakıncalı bulunabilmektedir. Bu yüzden girişteki askeri personelin kontrolü esnasında göstermek veya okuyacağınız kitabın bilgisini ve araştırmasını yaparak götürmeniz çok mantıklı olacaktır. Aksi halde giriş esnasında alınmayan kitaplarınız henüz okumadan çöpe atılabilir. Bu yüzden ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz her konu araştırmanızda fayda vardır.

askerde kitap okumak yasak mi

Askerde Tuşlu Telefon Serbest mi?

Askere gidecek gençler için en zor konulardan biri sayılan hasretlik ve telefon konuşmaları oldukça önemli şekilde değerlendirilmektedir. Hatta yeni askere gidecek kişilerin araştırdığı sorulardan biri askerde tuşlu telefon serbest mi şeklindedir. Çağımız teknolojik bir çağ ve her an yanımızdan ayırmadığımız telefonlarla yaşarken birden telefonsuz kalmak zor bir süreçtir. Bu yüzden en donanımsız telefon tipi olan tuşlu telefon ankesörlü telefon yerine kullanılmak istenebilir. Fakat telefon kullanımı yasaktır. Bazı durumlarda kaçamak şeklinde kullanan askerler vardır. Fakat çok uyanık olmanız gerektiği gibi internetsiz telefon olmasına da dikkat etmelisiniz. Özel durumlarda komutanlar zaten görüşmenize izin verecektir. Bu yüzden en baştan bu durumu ciddiye alıp kesinlikle telefon götürülmemesi en doğrusudur. Çünkü cezası vardır.

askerde tuslu telefon kullanmak

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Askerlik muayenesi nasıl yapılır sorusuna istinaden öncelikle vatandaşın e-devlet sistemine giriş yapması gerekir. Ardından askeri muayene işlemlerine tıklanır ve gereken işlem başlatılır. Başlatılan işlem sonrası bağlı bulunduğunuz sağlı kuruluşu veya herhangi hastaneden sağlık muayenesi yaptırılır. Sağlık raporu beraberinde askerliği yapmanız mümkündür. Tam tersi olarak askerlikten muaf olma durumu da sağlık raporu ile belirlenmektedir. En önemli başlangıcın askerlik muayenesi olduğu bilinir. Kişinin ameliyat geçirmiş olması veya engelleyici her sağlık sorunu önemli yer tutmaktadır. Ayrıca kilo durumu da çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir